Avslutad | Klassiska – Lördag 23 oktober 2021
ARMBAND, 18K vitguld, carréslipade safirer ca 5,65 ctv, åttkantslipade diamanter ca 0,79 ctv, ca W/SI, längd 17 cm, vikt 11 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 50 briljantslipad diamant ca 5,93 ctv, ca TW-Cr/SI, längd 18 cm, vikt 13,3 g.
RING, 18K vitguld, smaragdslipad diamant 1,03 ct, Ca(N)/VS2, 78 briljantslipade diamanter ca 0,71 ctv, ca TW-W/VS-P, stl 16,75 mm, vikt 4,0 g, mittstenen har extra fasett på paviljongen och liten repa på bordet, några sidostenar har nagg.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TCr-Cr(I-J)/VS-SI, stift, vikt 1,4 g, ena diamanten med nagg/natural i anslutning till en inneslutning vid rondisten.
ARMBAND, 18K guld/vitguld, cordellänk, 3 stora berlocker med aventurinkvartser, turkoser och fasetterad bärnsten, Italien, berlockernas höjd ca 4 cm, längd 22,5 cm, vikt 71,5 g, plats för två till berlocker, små bucklor på länken.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 flandersslipade diamanter 1,43 ctv, TCr(I)/VS2, 2 IGI certifikat 478198208 samt 478198207, stift, vikt 1,6 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 22 briljantslipade diamanter ca 1,70 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS, stl 17 mm, vikt 2,3 g.
Visa varaSmycken Ring
RING, 18K vitguld, ovalslipad akvamarin ca 4,12 ctv, 6 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 5,5 g.
IL GIGLIO, armband, 18K vitguld, akvamariner, längd 19 cm, vikt 6,0 g, några akvamariner med små nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, limekvarts, 8 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv ca TW/SI-P, höjd 32 mm, vikt 7,5 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 odlade South Seaärlor ca 14,5 mm, 6 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW/VS-SI, vikt 12,7 g, clips/stift.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,52 ct, ca TW(F)/SI1, 12 briljantslipade diamanter 0,30 ctv, stl 16,25 mm, vikt 3,2 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W/SI, stl 16 mm, vikt 2,5 g, enstaka diamant med skada och nagg.
Smycken Pärlhänge
STRÖMDAHLS, hänge, odlad pärla, ca 14x12,6 mm, höjd 22 mm, vikt 3,9 g, öppningsbar ögla.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, carréslipad smaragd, 10 briljanter ca 0,30 ctv, Stockholm 1974, stl 18,5 mm, vikt 3,2 g, smaragdern med skador.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, peridoter, turmaliner, kvarts, längd 140 cm, vikt 141,9 g.