Avslutad | Klassiska – Lördag 23 oktober 2021
ALLIANSRING, 18K guld, 7 briljantslipade diamanter 0,35 ctv, ca TW-W/VS, Schalin, stl 17,5 mm, vikt 2,8 g.
ATELIER AJOUR, ring, 18K vitguld/guld, 29 briljantslipade diamanter 1,43 ctv, ca TW-TCa/VS-SI, stl 16,25 mm, vikt 10,3 g, två lödda kulor i ringskenan.
HÄNGE, 18K guld, gula behandlade safirer ca 6,0 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,47 ctv, ca TW-W/VS-SI, höjd 49 mm, vikt 16,4 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,50 ct, ca TW/SI, stl 16,25 mm, vikt 2,4 g, naturaler vid rondisten.
HELALLIANSRING, 18K guld, 38 briljantslipade diamanter ca 0,94 ctv, ca TW-W/VS, stl 17,25 mm, vikt 2,1 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 134 briljantslipade diamanter ca 0,37 ctv, ca W-Cr/VS-SI, höjd 2,0 cm, vikt 3,7 g, stift, ett fåtal diamanter med nagg.
RING, 18K vitguld, 13 briljantslipade diamanter ca 0,56 ctv, ca W/SI-P, stl 17 mm, vikt 3,4 g.
RING, platina, 26 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-Cr/SI-P, stl 16 mm, vikt 7,1 g.
PÄRLCOLLIER, 2-radigt, odlade sötvattenspärlor, pärlor, off round, ca 8,5 mm, lås i 18K guld, 12 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, längd 53 cm, vikt 115 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 5 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca River-TCr/VS-SI, Rolf Jacobsson Gösta Rosin, Stockholm 1971, stl 16,5 mm, vikt 3,0 g, flera diamanter har nagg och naturaler vid rondisten.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 52 st briljantslipade diamanter ca 6,25 ctv, ca TW-W/VVS-VS, längd 18 cm, vikt 10,4 g.
RING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca W-Cr/SI, G Dahlgren & Co, Malmö 1977, stl 17,25 mm, vikt 6,0 g, en diamant har nagg.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 63 briljantslipade diamanter ca 1,94 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, längd 17,5 cm, vikt 6,4 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW-W/VS, vikt 1,5 g, stift.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 26 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca TW-Cr/VS-P, vikt 1,5 g, stift, enstaka diamanter med brännskador.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, dumortierite, 28 briljantslipade diamanter ca 1,06 ctv, ca TW-W/VS, höjd 48 mm, vikt 8,5 g, stift.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 69 briljantslipade diamanter ca 1,01 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, längd 17,5 mm, vikt 6,8 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 18 briljantslipade diamanter ca 0,54 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, höjd 28 mm, vikt 3,0 g, stift.