Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 21 oktober 2021
SMYCKESET, collier och ring, förgyllt silver, fasetterade granater, längd 42 cm, stl 18,5 mm, vikt 9,2 g.
ENSTENSRING, 18K guld, rosenslipad diamant, G Möllenborg, Stockholm 1851, stl 16 mm, vikt 1,7 g, bucklor på ringskena
COLLIER, sterlingsilver, odlade sötvattenspärlor, längd 40 cm, droppens längd 5,0 cm, vikt 5,5 g.
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, ugglor med markasiter, stift, längd ca 4,0 cm, vikt 9,5 g.
PÄRLCOLLIER, odlade barocka sötvattenspärlor, lås i vitmetall, trädd på tråd, utan knutar, kortaste raden ca 47 cm.
PÄRLÖRHÄNGEN, 9K guld, odlade rosatonade sötvattenspärlor ca 12,9 mm, krokar, längd 35 mm, vikt 8,1 g.
COLLIER, pärlemor,odlade grå pärlor, agat, bergkristall, lås i sterlingsilver, längd 172 cm, etui.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor ca 7,0 mm, trädd på tråd, utan knutar, längd 180 cm.
PÄRLÖRHÄNGEN, sterlingsilver, odlade sötvattenspärlor ca 11 mm, knappformade, stift, vikt 3,3 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, sterlingsilver, odlade sötvattenspärlor ca 11 mm, knappformade, stift, vikt 3,2 g.
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, odlade sötvattenspärlor, fasetterade färgade smaragder av lägre kvalitet, krokar, längd 3,7 cm, vikt 2,9 g.
RING, 18K vitguld, 27 briljantslipade diamanter ca 0,34 ctv, varav mittsten 0,08 ct, ca TW-W/VVS-VS, storlek 16,75 mm, vikt 2,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 22 briljantslipade diamanter ca 0,61 ctv, ca TW-W/VVS-SI, stift, vikt 2,1 g.
FINGERBORG, 20K guld, bergskristall, C G Hallberg, Stockholm 1916, vikt 7,9 g, bergskristall me skada, foliering med skada, originaletui.
RING, 18K guld, gammal - och rosenslipad diamanter ca 0,15 ctv, stl 18,5 mm, vikt 2,2 g, enstaka diamant med nagg.