Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 21 oktober 2021
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 6,3-6,8 mm, lås i sterlingsilver, längd 39 cm, vikt 22,2 g.
ENGELBERT, hänge, 18K guld, briljantslipade diamanter 0,18 ctv, ca TW/VS, höjd 8,5 mm, vikt 2,6 g.
ENGELBERT, hänge, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,18 ctv, ca TW/VS, hjärta, höjd 8,5 mm, vikt 2,1 g.
ENGELBERT, alliansring, 18K roséguld, briljantslipade diamanter 0,15 ctv, ca TW/VS, stl 17,25 mm, vikt 2,6 g.
ENGELBERT, hänge, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,09 ctv, ca TW/VS, vikt 1,9 g.
ALTON, ring, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,13 ct ca W/SI, stl 15,75 mm, 1965, vikt 1,8 g, litet nagg på kronan.
Smyckestillbehör Övrigt
GULDTESTARE, GXL-24PRO, Tri Electronics Inc, made in USA, serie nr 0019263, EJ FUNKTIONSTESTAD, EJ FUNKTIONSGARANTI.
Smyckestillbehör Övrigt
GULDTESTARE, GXL-24PRO, Tri Electronics Inc, made in USA, serie nr 0012221, EJ FUNKTIONSTESTAD, EJ FUNKTIONSGARANTI.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, lås i förgyllt sterlingsilver, pärlorna är barocka, pärlor ca 7 mm, längd 83 cm, vikt 53,7 g.
Ädelstenar Tanzaniter
TANZANIT, ovalslipad, 8,76 ct, 13,47x10,82x9,41 mm, tydliga inneslutningar som når ytan.
HÄNGE, 18K guld, rubiner ca 0,50 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,14 ctv, ca W-TCr/VS, höjd 18 mm, vikt 2,5 g.
HÄNGE, 18K vitguld, ametist, 4 briljantslipade diamanter 0,03 ctv enligt gravyr, Golden Lady, höjd 18 mm, vikt 2,9 g.