Avslutad | Klassiska – Lördag 28 augusti 2021
CARMOSÉRING, 18K vitguld, rubin ca 0,24 ct, 8 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W-TCr(H-I)/VS, stl 17 mm, vikt 3,9 g, rubin med smärre nagg.
BROSCH, 18K guld, 3 ametister, 6 odlade pärlor, C.F. Carlman, Stockholm 1949, vikt 19,2 g.
ARMBAND, 18K guld, emalj, rosenslipade diamanter, justerbar storlek, antik, franska stämplar, vikt 29,5 g, skador på emalj, lagningar, trasig.
ARMBAND, 18K vitguld, 4 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW/VS, längd 19 cm, vikt 18,9 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 droppformade odlade sötvattenspärlor, 2 st hjärtslipade safirer, 30 briljant- samt åttkantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca W/VS, höjd 34 mm, stift, vikt 8,4 g.
RING, 18K guld, 48 briljantslipade diamanter ca 1,30 ctv, ca TW/VS, Ulrikas Guldkorn, stl 17 mm, vikt 14,1 g, svaga fattningar.
LANTZ, ring, 18K guld, fasetterad safir, rubin och smaragd, Stockholm 2000, stl 19,25 mm, vikt 23,4 g, storleksändrad, sprickor i ringskenan, slitna fasettkanter.
RING, 18K guld/vitguld, 15 briljanter ca 0,40 ctv, ca W/SI-P, Ulrikas Guldkorn, Stockholm 1995, stl 19,25 mm, vikt 14,7 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,90 ct, River(D)/SI2, inskription HRD 16022784011, 28 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 5,0 g, mittstenen rör sig något i fattningen, en sidosten har nagg.
HÄNGE MED KEDJA, 18K trefärgat guld, briljantslipade diamanter ca 0,54 ctv, ca TW-TCr/P, höjd 25 mm, kedja 40 cm, vikt 4,6 g.
RING, platina, oval- och briljantslipade diamanter ca 0,61 ctv, ca TW-TCr/P, stl 16,5+ mm, vikt 3,5 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,93 ct, ca TCr(I)/P1, stl 17,75 mm, vikt 4,6 g, inneslutning som når ytan, porositet i guldet.
BROSCH, 18K vitguld, 36 briljant slipade diamanter ca 1,35 ctv, ca TW/VS-SI, några diamanter skadade, mått ca 2,8 x 2,5 cm, vikt 5,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 62 briljant-, navette-, samt prinsesslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca W/VS, stift/clips, vikt 4,4 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K guld, kors, 51 briljanter ca 0,51 ctv, ca W/VS-SI, mått 18 x 16 mm, ankarlänk 46 cm, vikt 9,7 g.