Avslutad | Klassiska – Lördag 28 augusti 2021
ARMRING, 18K guld, öppningsbar, 5 briljant- och åttkantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca W/SI, mått 61 x 51 mm, vikt 49,6 g.
ATELIER AJOUR, ring, 18K guld, briljantslipad diamant ca 1,20 ct, ca Ca(N)/VS1, 16 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W/SI, Stockholm 2003, stl 19,25 mm, vikt 17,6 g, mittstenen sitter lös i fattning samt har nagg vid rondisten och skadad kulett, några av sidostenarna är skadade.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, smaragdslipad smaragd ca 0,90 ctv, 12 briljantslipade diamanter ca 0,54 ctv, TW/VS, Bo Cedstam Guldsmed, Stockholm 1969, stl 17,5+ mm, vikt 4,6 g, en diamant är skadad.
BROSCH, 14K guld/silver, svart emalj, 3 rosenslipade diamanter, Lettland ca 1920-talet, oval 4,2 x 3,2 cm, vikt 18,6 g.
ARMRING, 18K guld, sköldpadd, inläggningar i 18K guld och silver, antik, innermått 54 x 50 mm, vikt 22,8 g, en guldblomma saknas.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,06 ctv, ca TW-TCr/P, höjd 19 mm, vikt ,7 g, stift.
BROSCH, lejon, 18K guld/vitguld, rubiner och safir, 12 åttkantslipade diamanter ca 0,25 ctv, Ben Rosenfeld, London 1976, referensnummer J4-2857, 5,0x3,5 cm, vikt 24,9 g, rubinerna, safiren och två diamanter har nagg.
COLLIER, 18K guld, hjärtslipad rubin, 12 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca W/VS, längd 42 cm, vikt 25,5 g, rubinen har inneslutningar som når ytan.
RING, 18K guld, 28 briljantslipade diamanter ca 1,40 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 19 mm, vikt 8,0 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, droppslipad safir ca 1,03 ct, briljantslipade diamanter ca 0,51 ctv, ca Cr-TCa/P, längd 45 cm, vikt 2,9 g, safiren har ett nagg,
BROSCH, 18K guld/silver, ametist, 16 antikslipade diamanter, ca 0,32 ctv, längd 6,5 cm, vikt 7,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 98 briljant- samt baguetteslipade diamanter ca 0,63 ctv, ca TW-Cr/SI-P, höjd 9 mm, stift, vikt 2,8 g.
HÄNGE, 18K vitguld, 41 briljantslipade diamanter ca 0,38 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, höjd 17 mm, vikt 1,7 g.