Avslutad | Moderna – Lördag 14 augusti 2021
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 20 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca River-TW/VVS-VS, diameter 21 mm, vikt 5,9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 20 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca River-TW/VVS-VS, diameter 21 mm, vikt 5,7 g.
ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, 18 briljantslipade diamanter ca 0,27 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, diameter 14 mm, vikt 3,0 g, huggies.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 18 briljantslipade diamanter ca 0,27 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, diameter 14 mm, vikt 2,8 g, huggies.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 59 briljantslipade diamanter ca 4,88 ctv, ca River-W/VVS-VS, längd 18 cm, vikt 9,8 g, en diamant har litet nagg på kuletten.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 72 briljantslipde diamanter ca 3,23 ctv, ca Cr-TCa(J-L)/SI-P, längd 18 cm, vikt 7,7 g, ett fåtal diamanter med nagg.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 84 briljantslipade diamanter ca 2,10 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, längd 18,5 cm, vikt 8,1 g, enstaka diamanter har nagg.
CARTIER, armband, 18K guld, Love bracelet, stl 17, vikt 32,1 g, ref nr AWM408, etui, resekit, skruvmejsel.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,13 ctv, ca TW-TCa(G-K)/SI-P, längd 17,5 cm, vikt 5,5 g, ett fåtal diamanter med nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,99 ctv, ca W-Cr/SI, stift, höjd 16 mm, vikt 6,9 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 2,26 ctv, ca TW-TCa(G-L)/SI-P, längd 17,5 cm, vikt 7,5 g, ett fåtal diamanter med nagg.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,57 ctv, ca TW-Ca(G-M)/SI-P, längd 17,5 cm, vikt 6,3 g, ett fåtal diamanter med nagg.
OLE LYNGGAARD, armband, Life Bracelet Midnight, 18K guld, längd 18 cm, tygpåse, originalask.
CARTIER, collier, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,10 ct ca TW/VS, längd 40 cm, 2,8 g, certifikat CSS958 från 2016, etui, ytterkartong.
CARTIER, enstensörhängen, 18K guld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv ca TW/VS, vikt 2,0 g, certifikat DPY591 från 2017, etui, ytterkartong, stift.
KALEVALA, armband, sterlingsilver, Finland 1965, signerad Gardberg, längd 20 cm, vikt 37,4 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 22 briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca TW-W/VS-SI, huggies, höjd 15 mm, vikt 2,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 50 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W-TCr/VS-SI, stift, mått 7,0 x 7,0 mm, vikt 1,6 g, någon enstaka diamant med nagg.