Avslutad | Moderna – Lördag 14 augusti 2021
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 21 briljantslipade diamanter ca 1,88 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, storlek 16,5 mm, vikt 2,8 g.
RIVIERECOLLIER, 18K vitguld, 113 st briljantslipade diamanter ca 7,03 ctv, ca W-Cr/VS-SI, doserat, längd 42 cm, vikt 18,3 g, enstaka med mindre naturaler.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 59 st briljantslipade diamanter ca 5,19 ctv, ca W-TCr/SI-P, längd 18 cm, vikt 9,4 g, några diamanter med ytdefekter.
GIERTTA, hänge/kedja, sterlingsilver, Stockholm 1988, mått 62 x 38 mm, längd kedja 70 cm, kedja ej Giertta.
W.A BOLIN, ring 18K guld/vitguld, 3 briljantslipade diamanter, ca 0,12 ct, ca TW/VS, stl 16,25 mm, vikt 11,0 g.
HULCHI BELLUNI, HÄNGE/KEDJA, 18K roséguld med ametist 2,66 ctv, 33 briljanter 0,22 ctv G/VS, längd 39/44 cm, cert
TENNISARMBAND, 18K guld, 59 st briljantslipade diamanter ca 5,08 ctv, ca TW-W/VVS-VS, längd 18 cm vikt 9,9 g, enstaka med nagg på kuletten.
TIFFANY & CO, ring, platina, 70 briljantslipade diamanter ca 0,65 ctv, ca TW/VVS, stl 16,5 mm, vikt 7,6 g, originaletui.
RING, 18K vitguld, 25 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW-W/VVS-SI, varav mittstenen är 0,18 ct, stl 16,25 mm, vikt 2,8 g.
OLLE OHLSSON, hänge, silver, gubbe, signerad, höjd 2,7 cm, venezialänk ca 80 cm, vikt 16,8 g.
REY URBAN, collier, sterlingsilver, signerad, Stockholm 1960, längd 38-45 cm, vikt 108,8 g. (d)
EFVA ATTLING, örhängen, Twosome Earrings, sterlingsilver, höjd 19 mm, stift, vikt 5,7 g.
EFVA ATTLING, örhängen, Ring Around Earrings, sterlingsilver, höjd 11mm, stift, vikt 3,0 g.
SCHALINS, helalliansring, Norrsken Spectra 7, 18K vitguld, 23 briljantslipade diamanter ca 1,61 ctv, ca W/VS, stl 17,25 mm, vikt 3,7 g.
RING, Tre Systrar Harmony sparkle, 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,02 ct, TW(G)/SI1, GIA certifikat 1273659823, 16 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca TW/SI, Wilhelm Pettersson, stl 15,25+ mm, vikt 3,0 g, certifikat, originaletui.
GOLDEN LADY, enstensring, 18K guld, carréslipad ametist, stl 17,5 mm, vikt 5,7 g
LAPPONIA, armring, sterlingsilver, labradorit, Finland 1980, stl 6,5x6,5 cm, vikt 38,5 g.
RING, 18K guld, labradorit, Guldsmeden Göran Kuhlin, Göteborg 1977, stl 17,25 mm, vikt 4,8 g, labradoriten har små repor.