Avslutad | Klassiska – Lördag 31 juli 2021
RING, 18K vitguld, ovalslipad tanzanit ca 1,46 ct, 6 droppslipade vita safirer ca 1,54 ctv, stl 16,25 mm, vikt 5,3 g, enstaka stenar med nagg.
ARMBAND, silver, mörkblå nästan svarta safirer, längd 18,5 cm, vikt 31,7 g, några safirer har nagg och små skador.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 golden south sea pärlor ca 11,6x10,7 mm, tsavoriter, 18 briljanter ca 0,15 ctv, längd 3 cm, vikt 6,1 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, peridoter, citriner, 4 briljanter ca 0,08 ctv, längd 2 cm, stift, vikt 5,1 g, en citrin med skada samt mindre nagg på peridoter.
RING, 18K vitguld, blå topas ca 8 mm,mindre blå topaser, stl 16,5 mm, vikt 5,3 g, några av topaserna med mindre nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 304 briljantslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca TW-TCa/SI-P, höjd 41 mm, vikt 6,5 g, stift, några diamanter har skador och nagg.
COLLIER, 18K guld, pansarlänk, cabochonslipade rubiner 3,31 ctv, briljantslipade diamanter 0,24 ctv, ca TW/IF-VVS, längd 42 cm, 61,9 g, certifikat och etui.
COLLIER, 18K guld, smaragd 1,30 ct, gammal - och briljantslipade diamanter 0,50 ctv, ca W-Cr/VS-P, droppformad Tahitipärla ca 16,3 x 12,2 mm, Mandelstam, avtagbart pärlhänge, längd 41 cm, vikt 8,3 g, smaragden med nagg, originalask.
ÖRHÄNGEN, platina, 12 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca W-Ca/P, höjd 53 mm, stift, vikt 1,4 g, gummistoppers.
ÖRHÄNGEN, 14K vitguld, 34 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-W/SI-P, höjd 26 mm, skruvmekanism, vikt 5,3 g.
PÄRLCOLLIER, 3-radigt, odlade pärlor ca 5-5,5 mm, lås i silver, ametist, odlade pärlor, längd 41 cm.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 safirer, diamanter ca 0,44 ctv, ca Cr-Ca/P, vikt 1,9 g, stift, ena diamanten med slöja.
RING, 18K guld/vitguld, rosenslipade diamanter, Gullfaxe, Stockholm 1976, detaljer i silver, stl 18,75 mm, 17,1 g.
RING, 18K guld, gammalslipad diamant ca 0,80 ct TW(G)/VS, rubin, smaragd, stl 19,5 mm, vikt 6,1 g, diamant med naturaler kring rondisten, smaragden och rubinen med slitna fasettkanter, rubin ev fylld.
HÄNGE MED KEDJA, kors, 18K vitgld, 75 prinsess-, briljant och baguetteslipade diamanter 1,33 ctv enligt gravyr, ca TW-Cr/VS-P, höjd 30 mm, kedja 42 cm, vikt 9,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 40 briljantslipade diamanter ca 1,03 ctv, ca TW-TCr/P, höjd 19 mm, vikt 3 g.