Avslutad | Klassiska – Lördag 31 juli 2021
COLLIER, 18K vitguld, briljant - , baguette - och navetteslipade diamanter ca 8,00 ctv, ca W-Ca/VS-P, längd 45 cm, vikt 50,6 g, några diamanter med skador och nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljant -, dropp - och navetteslipade diamanter ca 2,90 ctv, ca TW-TCa/VS-P, stift, höjd 38 mm, vikt 8,1 g, några diamanter med skador och nagg.
ARMRING, 18K vitguld, briljant - och navetteslipade diamanter ca 5,00 ctv, ca W-Ca/VS-P, 56 x 52 mm, vikt 32 g, några diamanter med skador och nagg.
ARMBAND, 18K rodinerat guld, 246 briljantslipade diamanter ca 5,00 ctv, ca W-Ca/VS-SI, längd 16 cm, vikt 13,9 g porositet i guldet, lagningar, en skadad länk.
BROSCH, silver, rosenslipade diamanter, mått 19,7 x 20,3 mm, vikt 3,7 g, tennlödning på baksida, två skadade stenar, några stenar med nagg och inneslutningr som nåt ytan.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,60 ctv, ca W-Cr/SI-P, mått 15,0 x18,7 mm, vikt 4,7 g, etui, flera stenar har skador och nagg.
BROSCH, 18K guld/delvis oxiderat sterlingsilver, aventurinkvarts, design Forma Louise, Uppsala, mått 3,6 x 5,2 cm, vikt 12,9 g.
COLLIER, 18K guld, droppslipad turkos, briljant - och baguetteslipade diamanter ca 1,53 ctv, ca TW-W/VS, längd 42 cm, vikt 28 g.
ARMRING, 18K guld, droppslipad turkos, briljant - och baguetteslipade diamanter ca 1,12 ctv, ca TW-W/VS, 59 x 52 mm, vikt 18,6 g.
BROSCH, 18K guld, groda med grön emalj, åttkantslipade diamanter ca 0,04 ctv, Italien, längd 46 mm, vikt 25,6 g, emaljskador.
HÄNGE, 18K guld, 7 ovala gammalslipade diamanter ca 2,20 ctv, omgjort lås, W.A Bolin, Stockholm 1974, höjd 30 m, vikt 8,6 g, några diamanter med skador och nagg.
ARMBAND, 3 - radigt, odlade pärlor, ca 7 - 7,25 mm, lås i 18K guld, 3 ovalslipade rubiner, 20 åttkantslipade diamanter ca 0,40 ctv, längd 16 cm, vikt 35 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, ca 9 mm, något barocka lås i rodierat guld, 6 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, längd 94 cm, vikt 99,5 g, en diamant med nagg på kuletten.
PÄRLCOLLIER, 3 - radigt, odlade pärlor, ca 7 mm, lås i form av ett katthuvud i 18K guld, lapis lazuli, 18 åttkantslipade diamanter ca 0,18 ctv, längd 41 cm, vikt 99,5 g.
ARMRING, 18K guld, halvpärlor, en saknas, antik, gravyr "Den 31 maj 1877", säkerhetskedja, 59 x 42 mm, vikt 31 g, skada och bucklor.
RING, 18K guld, 25 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW-W/VVS-SI, varav mittstenen är 0,18 ct, stl 16 mm, vikt 2,8 g, mittsten med nagg på kulett.
ENSTENSHÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,62 ct, ca TW(G)/VS1, längd 40,5 cm, vikt 3,2 g, diamanten har litet nagg på kuletten.