81 - 100 av 372
1...456...19 Gå till
Just nu klubbas Klassiska i Stockholm. Gå in här

Avslutad | Klassiska – Lördag 10 juli 2021

Klubbad för

HELALLIANSRING, 18K vitguld, gula safirer ca 0,56 ctv, stl 16 mm, vikt 1,4 g.

2 600 kr

Utrop: 2 900 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, droppslipade ametister, briljantslipade diamanter ca 0,56 ctv, ca TW-Cr/VS-SI,stift, höjd 16 mm, vikt 4,3 g.

Utrop: 5 500 kr

RING, 18K guld, 190 briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca TW/VS, stl 16,75 mm, vikt 5,4 g.

Utrop: 11 800 kr

ARMBAND, 18K vitguld, 152 briljantslipade diamanter ca 3,15 ctv, ca TW-W/VS-SI, längd 17,5 cm, vikt 8,3 g.

Utrop: 33 000 kr

COLLIER, 18K vitguld, 8 briljantslipade diamanter ca 0,64 ctv, ca W-TCr/P, längd 41 cm, vikt 2,8 g, 1 diamant har nagg på kuletten.

9 800 kr

Utrop: 11 000 kr

CARMOSÉÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 fasetterade ovalslipade rubiner ca 2,00 ctv, 24 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW-TCr/P, höjd 12 mm, stift, vikt 3,5 g, rubinerna har håligheter samt inneslutningar som når ytan.

Utrop: 10 600 kr

ÖRRINGAR, 18K vitguld, 36 briljantslipade diamanter ca 0,52 ctv, ca TW-Cr/P, diameter 20 mm, vikt 2,1 g.

5 300 kr

Utrop: 5 200 kr

BROSCH, 18K vitguld, gammal - och åttkantslipade diamanter ca 3,00 ctv, ca W-TCa/VS-P, höjd 58 mm, vikt 15,5 g, några diamanter med skador och nagg.

12 800 kr

Utrop: 13 800 kr

TENNISARMBAND, 18K vitguld, 48 briljantslipade diamanter 1,11 ctv, ca TW-W/VS-SI, Strömdahls, längd 17 cm, vikt 14,7 g.

Utrop: 15 400 kr

HELALLIANSRING, 18K roséguld, 28 briljantslipade diamanter ca 1,12 ctv, ca TW/VS, stl 16,75 mm, vikt 2,6 g.

Utrop: 13 400 kr

HELALLIANSRING, 18K vitguld, 33 briljantslipade diamanter ca 0,77 ctv, ca TW/VS, stl 17,25 mm, vikt 1,4 g.

Utrop: 10 000 kr

ARMBAND, hårarbete, lås i form av en orm i 18K guld med granater, JG Kihlberg Stockholm 1865, längd 21,5 cm, vikt 5,7 g.

3 000 kr

Utrop: 2 500 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,63 ct, ca TCa/SI2, stor natural och litet nagg på rondisten, 104 briljantslipade diamanter (22 x ca 0,03, 70 x ca 0,0066, 12 x ca 0,003 ct) ca 1,15 ctv, ca W-TCr/VS, stl 17,25 mm, vikt 3,6 g.

Utrop: 29 000 kr

ARMBAND, titan/18K guld, vikt 16,5 g.

Utrop: 3 300 kr

C.F. CARLMAN, såsskål med fat, vågbandsbård, Stockholm 1946, höjd 10 cm, längd 17 cm, totalvikt 500,2 g.

Utrop: 3 300 kr

Silver Vas

C.F. CARLMAN, vas, silver, vågbandsbård, Stockholm 1946, höjd 18 cm, diameter 13 cm, vikt 890,7 g.

4 800 kr

Utrop: 5 400 kr

KEDJA 14K guld, 856 briljanter ca 8,56 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, längd 67 cm vikt 81,3 g, ett fåtal diamanter med nagg.

Utrop: 46 000 kr

ENSTENSHÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,20 ct, ca TW/P, höjd 9 mm, ankarlänk 41 cm, vikt 1,5 g.

5 100 kr

Utrop: 3 500 kr

PUDERDOSA, silver, inändigt förgylld, rubiner, smaragder, blå samt gula safirer, blomdekor, spegel, italeinska stämplar, diameter 49 mm, vikt 55,9 g, flertalet stenar med nagg och skador.

7 700 kr

Utrop: 1 400 kr

HÄNGE MED KEDJA, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,30 ct, ca TW/P, kedja 40 cm, vikt 1,6 g.

4 600 kr

Utrop: 5 200 kr