Avslutad | Klassiska – Lördag 10 juli 2021
RIVIERECOLLIER, 18K vitguld, 204 briljantslipade diamanter ca 3,44 ctv, ca TW-W/VVS-VS, längd 45 cm, vikt 22 g.
COLLIER, 18K vitguld, 3 fasettslipade smaragder ca 0,79 ctv, 3 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca W/SI, längd 46/43,5 cm, vikt 2,2 g, en diamant med ytskador.
ARMBAND, 18K vitguld, 2 fasettslipade smaragder ca 0,48 ctv, 3 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca W/VS-SI, längd 19 cm, vikt 1,5 g, en diamant med mindre nagg på kulett.
ARMBAND, 18K guld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W-TCr/SI, längd 17,5 cm, vikt 1,7 g, två diamanter med ytskador och inneslutning som når ytan, en diamant med nagg på kulett.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 62 briljantslipade diamanter ca 0,51 ctv, ca W-TCr/VS-SI, stift, mått 8,0 x 8,0 mm, vikt 2,6 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 28 briljantslipade diamanter ca 0,58 ctv, ca W/VS-SI, stift, höjd 2,0 cm, vikt 4,7 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, rosa safirer ca 0,49 ctv, stl 17,25 mm, vikt 1,6 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 60 briljantslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca W-TCr/VS-SI, stift, höjd 2,7 cm, vikt 5,2 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 ovalslipade morganiter ca 2,10 ctv, 110 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca W-TCr/VS-SI, stängbara krokar, längd 2,0 cm, vikt 5,3 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 67 briljantslipade diamanter ca 1,29 ctv, ca W-TCa/VS-P, längd 18 cm, vikt 8,1 g, enstaka diamanter med skada.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 62 briljantslipade diamanter ca 0,51 ctv, ca W-TCr/VS-SI, stift, mått 8,0 x 8,0 mm, vikt 2,5 g.
STELT ARMBAND, 18K vitguld, baguette - och briljantslipade diamanter ca 1,66 ctv, ca TW-Cr/VS-P, justerbar längd, vikt 7,9 g, enstaka diamanter med skador och nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 58 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca W-TCr/VS-SI, stift, mått ca 7,5 x 7,5 mm, vikt 2,0 g.
Smycken Pärlhänge
PÄRLHÄNGE, 18K vitguld/roséguld med golden South sea pärla 7,9 mm 4 briljanter 0,02 ctv W/SI,
Smycken Pärlhänge
PÄRLHÄNGE, 18K vitguld med odlad pärla 7,3 mm 16 briljanter 0,13 ctv W/SI, vikt 2,1 g
RING, 18K vitguld, ovalslipad kunzit 5,20 ct, ovalslipade akvamariner ca 1,0 ctv, 6 briljantslipade diamanter ca 0,03 ctv, Mandelstam, stl 18,5 mm, vikt 5,2 g, originaletui.
RING, 18K guld, kuddslipad ametist 9,60 ct, turmalin, tsavorit, briljantslipade diamanter, Mandelstam, stl 17,5 mm, vikt 8,3 g, originaletui, mindre nagg på ametist, tsavoriten sitter något löst i svagare fattning, några av diamanterna sitter snett i fattningarna, turmalin sitter löst i fattningen.