Avslutad | Klassiska – Lördag 10 juli 2021
ÖRHÄNGEN, 18K guld/roséguld, droppformade fasetterade agater, åttkantslipade diamanter ca 0,07 ctv, Mandelstam, stift, höjd 48 mm, vikt 9,2 g, originaletui.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld/guld, South Seapärlor ca 12,7 mm, briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, Mandelstam, stift, höjd 32 mm, vikt 9,1 g.
RING, 18K guld, 11 baguetteslipade diamanter ca 0,53 ctv, 76 briljantslipade diamanter ca TW-TCr/VS-SI, stl 17 mm, vikt 8,8 g.
RING, 18K vitguld, baguetteslipade diamanter ca 0,84 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,47 ctv, ca TW-Ca/VS, stl 17,25 mm, vikt 5,8 g, en diamant är skadad.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 63 briljantslipade diamanter ca 3,51 ctv, ca TW-TCr/SI-P, längd 18 cm, vikt 11 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 75 briljantslipade diamanter ca 2,10 ctv, ca TW-TCr/VS-P, längd 18 cm, vikt 9,7 g.
RING, 18K vitguld, baguette - och briljantslipade diamanter ca 0,76 ctv, ca W-Ca/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 2,9 g.
RING, 18K vitguld, droppslipad safir ca 1,74 ct, briljantslipade diamanter ca 0,26 ctv, ca TCa-Ca/SI, stl 16,5 mm, vikt 2,5 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 58 briljantslipade diamanter ca 4,12 ctv, ca TW-TCa/SI-P, längd 17,5 cm, vikt 11,3 g.
RING, platina, ovalslipad obehandlad safir ca 3,15 ct, 6 navettslipade diamanter samt 12 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, IGI certifikat 4509124691 på ringen, stl 16,5 mm, vikt 8,0 g, safiren har visst slitage, några diamanter med mindre skador.
RING, platina, ovalslipad peridot ca 11,04 ct, 28 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 13,7 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 20 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW-TCr/SI-P, diameter 14 mm, vikt 1,7 g, stift.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 10 safirer ca 0,44 ctv, 10 briljantslipade diamanter ca 0,26 ctv, ca TW-W/VS, höjd 19 mm, vikt 2,0 g, stift.
TENNISARMBAND, 18K roséguld, 71 briljantslipade diamanter ca 2,30 ctv, ca TW-W/VS, längd 18 cm, vikt 7,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 6 briljantslipade diamanter ca 1,08 ctv, ca TW-W/P, höjd 10 mm, stift, vikt 1,4 g, 2 diamanter har nagg på kuletten.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 ovalfasetterade akvamariner ca 2,00 ctv, 34 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW-TCr/P, höjd 11 mm, stift, vikt 3,3 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-TCr/P, höjd 14 mm, längd på kedjan 46 cm, vikt 2,1 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 34 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-TCr/P, diameter 5 mm, stift, vikt 1,00 g.
ARMBAND, 18K vitguld, trapets - och briljantslipade diamanter ca 2,55 ctv, ca TW-TCa/VS-SI, längd 17 cm, vikt 8,9 g, några diamanter med skador och nagg.