Avslutad | Klassiska – Lördag 10 juli 2021
CARMOSÉRING, 14K vitguld, ovalslipad smaragd ca 0,96 ct, 17 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW-W/P, stl 17,25 mm, vikt 3,0 g, smaragd med nagg, enstaka diamanter med nagg.
RING, 18K vitguld, briljant ca 0,25 ct, ca TW(G)/VVS, 6 åttkantslipade diamanter ca 0,08 ctv, stl 17,5 mm, vikt 2,3 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K guld, hjärtslipad diamant ca 0,20 ct, ca W/SI, 14 briljantslipade diamanter ca 0,13 ctv, ca TW-TCr/P, höjd 10 mm, ankarlänk 41 cm, vikt 1,8 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-TCr/P, höjd 16 mm, ankarlänk 41 cm, vikt 2,5 g, några diamanter med nagg på kuletten.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,93 ctv, ca TW-Cr/P, vikt 2,2 g, stift.
RING, 14K vitguld, vit opal, 12 gammalslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW-Cr/SI, stl 17,5 mm, vikt 4,4 g, fyra diamanter med skador.
ARMBAND, 14K guld, ametist, citrin, granat, peridot, topas, längd 17 cm, vikt 6,5 g, några stenar har nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, ovalslipade safirer, 30 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W-Cr/SI, vikt 5,5 g, stift, en skadad diamant.
RING, 18K guld, rosa turmalin, Stockholm 1964, stl 18,25 mm, vikt 5,8 g, turmalinen har nagg och inneslutningar som når ytan.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,66 ct, ca TCa(K)/VVS, stl 16 mm, vikt 5,2 g.
CARMOSÉRING, 18K guld, smaragdslipad smaragd ca 1,05 ct, 12 åttkantslipade diamanter ca 0,12 ctv, stl 16,25 mm, vikt 3,4 g, smaragden med skador och nagg.
CARMOSÉRING, 18K guld, cabochonslipad safir ca 4,0 ct, 14 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW-Cr/VS, stl 19,75 mm, vikt 7,1 g, enstaka diamanter med nagg på kuletten, fattningspartiet är ocentrerat på skenan.
ENSTENSHÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,50 ct, ca TW(G)/P, höjd 9 mm, ankarlänk 46 cm, vikt 1,8 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, droppslipad diamant 0,24 ct, TW(G)/SI1, IGI laserinskription 462139245, 13 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca TW-W/P, höjd 18 mm, ankarlänk 41 cm, vikt 1,8 g, IGI Diamond Report.
RING, 18K vitguld, smaragd ca 26,00 ct, 24 briljantslipade diamanter ca 1,16 ctv, ca W/SI, stl 17,75 mm, vikt 17,1 g, storleksändrad, smaragden har inneslutningar som når ytan, smaragden något lös i fattningen.
Smycken Enstenshänge
ENSTENSHÄNGE, 18K guld, gammalslipad diamant 0,54 ct, Cr(J)/VS1, vikt 0,5 g, diamanten har inverterad natural på kronan.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,47 ctv, TCr/VS, vikt 1,1 g, stift.
CARMOSÉÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 fasetterade ovalslipade tanzaniter ca 1,43 ctv, 24 briljantslipade diamanter ca 0,71 ctv, ca TW-TCr/P, höjd 12 mm, stift, vikt 2,5 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, fasetterad ovalslipad tanzanit ca 0,80 ct, 12 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-W/P, höjd 27 mm, ankarlänk 41 cm, vikt 2,5 g.