Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 29 juli 2021
SYSKONRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-TCr/VS, stl 20 mm, vikt 5,3 g, slitna klor.
RING, 18K vitguld, 19 briljantslipade diamanter ca 0,77 ctv, ca TW-W/VS, gravyr, stl 19,25 mm, vikt 3,4 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,37 ctv, ca TW/VS, stl 16 mm, vikt 9,7 , gravyr, en diamant är skadad.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW/VS, gravyr, stl 17,5 mm, vikt 3,2 g.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor ca 6,5 mm, silverfärgat lås, trädd på vajer, längd 47 cm.
PÄRLÖRHÄNGEN, sterlingsilver, odlade sötvattenspärlor ca 9 mm, stift, vikt 1,8 g.
COLLIER, barocka odlade sötvattenspärlor, trumlad citrin, silverfärgat lås och detaljer, trädd på vajer, längd 56 cm.
HÄNGE MED KEDJA, 18K guld, hjärta, åttkantslipade diamanter ca 0,25 ctv, Strömdahl, längd 45 cm vikt 4,7 g.
HÄNGE, 14K vitguld, delvis svart rodierat, gula och orangea safirer, briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, mått 30x15 mm, vikt 4,9 g, svaga fattningar.
TOUS, pärlarmband, odlade sötvattenspärlor ca 12,5x10 mm, mindre berlock i 18K guld, slitage på bandet.
Visa varaSmycken Lås
LÅS, 18K guld, kula ca 25 mm, 5 briljanter ca 0,08 ctv, bajonettlås, vikt 22,4 g, 2 diamanter med nagg, en bajonett.
Smycken Lås
LÅS, 18K guld, 36 briljantslipade diamanter ca 0,72 ctv, ca TW(G)/VS, diameter ca 12 mm, vikt 4,4 g, endast en bajonett.