Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 29 juli 2021
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant 0,21 ct enligt gravyr, stl 16,75 mm, vikt 2,5 g, skadad diamant.
RING, 18K vitguld, 13 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W/P, Iduna, stl 17+ mm, vikt 3,0 g.
RING, 18K vitguld, 15 briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TW-Cr/VS, stl 15+ mm, vikt 5,0 g, diamanterna olika stora.
RINGAR, 3 st, ihoplödda, 18K guld/vitguld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca W/P, stl 17 mm, inneslutningar når ytan, en diamant med brännmärken.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter 0,42 ctv enligt gravyr, ca TW-TCr/VS-SI, stl 18,5 mm, vikt 3,0 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, ca 7,75 - 8 mm, lås i 18K guld, längd 96 cm, vikt 72,7 g, gravyr.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, ca 7,5 mm, något barocka, lås i 18K guld, längd 52 cm.
Ädelstenar Turmaliner
TURMALIN, rektangulärt slipad, 4,31 ct, mörkrosa, 10,8x7,0x6,3 mm, slitna fasettkanter.
Ädelstenar Kvarts
RÖKKVARTS, 20 st, smargdslipade varav en ovalslipad, 735 ctv, vikt 147,1 g, nagg och skador.
Ädelstenar Turmaliner
TURMALIN, rektangulärt slipad, 4,12 ct, mörkrosa, 13,1x6,4x5,8 mm, slitna fasettkanter.
Ädelstenar Turmaliner
TURMALIN, smaragdslipad, 4,53 ct, indigolit, 10,4 x8,4x6.7 mm, stor skada vid ena hörnet.