Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 29 juli 2021
ÖRHÄNGEN, 18K guld, turkos keramik, Guldvaruhuset, Stockholm 1950-tal, mått 1,6 x 1,2 cm, vikt 4,6 g, skruv.
RING, 18K vitguld, 31 diamanter ca 1,70 ctv, ca TW-W/SI-P, blå emalj, stl 15,25 mm, vikt 12,0 g, flera skadade och trasiga diamanter, limrester, skadad emalj, extra storleksskena,
ALLIANSRING, 14K vitguld, 6 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca W-TCr/SI-P, stl 16,5 mm, vikt 33,5 g, flera diamanter har skador.
CARMOSÉRING, 18K guld, ovalslipad safir, åttkantslipade diamanter 0,05 ctv, stl 17,25 mm, vikt 2,5 g, något skev ringskena.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,14 ctv, skruvlås, vikt 2,0 g.
Smyckestillbehör Övrigt
LUPP, metall/plast, 30 x 22 mm samt 60 x 12 mm förstoring, 2 LED, längd 5 cm.
RING, 18K vitguld, rosenslipade diamanter stl 18,5 mm, vikt 6,1 g, flera diamanter med skador.
RING, 18K guld, ovalslipad smaragd, 18 briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca W/SI, stl 17 mm, vikt 5,9 g, npgra diamanter med nagg och skador, smaragden har inneslutningar som når ytan.
RING, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant ca 0,23 ct, ca TCr/P, 2 briljantslipade och 2 åttkantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca W/SI, 2 smaragder, stl 17 mm, vikt 5,9 g, smaragderna är skadade.
RING, 18K guld, behandlad rubin, akvamarin, stl 17 mm, vikt 6,2 g, mindre nagg på fasettkanter.
ÖRHÄNGEN, 18/14K guld, cabochonslipade ametister, odlade pärlor ca 3,2 mm, mått 1,4 x 1,4 cm, vikt 4,1 g, saknar snurrebussar, lödning på baksidan.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW/VS-P, stl 16,5 mm, vikt 3,5 g.
TRESTENSRING, 18K vitguld, 3 gammalslipade diamanter 0,52 ctv enligt gravyr , TW-CR/SI-P, stl 17,25 mm, vikt 2,1 g.