Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 29 juli 2021
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 droppslipade rosa safirer ca 1,00 ctv, 28 briljantslipade diamanter ca 0,33 ctv, ca TW-Cr/P, höjd 10 mm, stift, vikt 2,3 g.
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, fasetterade granater, markasiter, stift, längd 3,5 cm, vikt 3,7 g.
PÄRLCOLLIER, kullås i förgyllt sterlingsilver, doserade odlade sötvattenspärlor ca 11,5-15,5 mm, knutet, längd 45 cm.
COLLIER, diskar av jaspis, kulor av vit natursten, silverfärgade detaljer, trädd på vajer, längd 50 cm.
COLLIER, diskar av agat, kulor av jaspis, lås i sterlingsilver, trädd på vajer, längd 50 cm.
ÖRHÄNGEN, förgylld sterlingsilver, odlade sötvattenspärlor, diskar ca 12 mm, krokar, längd 6 cm, vikt 6,9 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, 17 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca TW-TCr/P, höjd 16 mm, ankarlänk 40 cm, vikt 2,3 g.
COLLIER, färgad howlite, kulor av onyx, silverfärgat lås, trädd på vajer, längd 72 cm.
ÖRHÄNGEN, förgyllt sterlingsilver, barocka silvergrå odlade sötvattenspärlor ca 2,5 cm, krokar, längd 4,5 cm, vikt 6,5 cm.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, påhängen med safirer,smaragder, rubiner, diamanter, höjd med påhängen 34 mm, vikt 4,4 g, nagg och slitna fasetter på flertalet av stenarna.
PÄRLCOLLIER, lås i sterlingsilver, odlade sötvattenspärlor ca 7,5 mm, trädd på vajer, längd 46 cm.
ÖRHÄNGEN, stavar av mörkbrun agat, hjärtan, strass, krokar, längd 5,5 cm, vikt 7,2 g.
GEORG JENSEN, tesked, modell Konge, sterlingsilver, Danmark 1910-1925, längd 146 mm, vikt 26,5 g, gravyr.