Avslutad | Moderna – Lördag 17 juli 2021
COLLIER, 18K vitguld, 11 briljantslipade diamanter ca 0,29 ctv, ca TW-W/VVS-SI, längd 42-45 cm, vikt 2,4 g.
FRED, ring, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW/VS, stl 16,25 mm, vikt 6,6 g.
LAPPONIA, ring, 18K guld, signerad BW, Björn Weckström, Finland, stl 17 mm, vikt 26,1 g.
EFVA ATTLING, ring, Wide & Stars ring, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,34 ctv, ca TW/SI, stl 15,25 mm, vikt 13,6 g, originaletui och kartong.
CLAES GIERTTA, ring, 18K guld, bergkristall, Stockholm 1962, stl 13,75 mm, vikt 8,5 g, (d).
ENSTENSÖRHÄNGEN, med kransar, 18K vitguld, svarta briljantslipade diamanter ca 3,00 ctv, 36 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-Cr/SI-P, diameter 11,3 mm, vikt 6,4 g, stift, några diamanter har nagg och skador.
ENGELBERT, ring, 18K guld, ovalslipad citrin, Stockholm 1954, stl 17,5 mm, vikt 10,5 g, citrin med små nagg och slitna fasetter
Smycken Pärlarmband
TRESOR PARIS, armband, 18K vitguld, färgade odlade sötvattenspärlor ca 9 mm, kula i 18K svartrodinerat guld med svarta briljantslipade diamanter ca 1,80 ctv, ställbar längd, vikt 27,8 g, några diamanter har nagg.
LAPPONIA, ring, Double Waves, 18K guld/platina, Björn Weckström, Finland 2000, stl 17,5 mm, vikt 12,2 g.
PATRIK AF FORSELLES, enstensring, 18K vitguld, prinsesslipad diamant ca 0,65 ct, ca TW/SI, Stockholm 2009, stl 16 mm, vikt 6,8 g.
RING, 18K guld, färglös topas, A. Lundström Lund 1936, stl 16,25 mm, vikt 12,3 g, stenen är omslipad på en sida (ej polerad)
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 22 briljantslipade diamanter ca 0,58 ctv, ca TW-W/VVS-SI, stift, vikt 2,1 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 77 briljantslipade diamanter ca 1,51 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, längd 16,5 cm, vikt 7,5 g.