Avslutad | Moderna – Lördag 17 juli 2021
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, kors, blå safirer, 60 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, längd hänge 2,5 cm, längd kedja 50 cm, totalvikt 8,0 g.
HELALLIANSRING, 18K guld, 33 briljantslipade diamanter ca 0,66 ctv, ca TW-TCr/VS-P, Dolk, Stockholm, stl 18 mm, vikt 2,9 g.
HELALLIANSRING, 18K guld, 33 briljantslipade diamanter ca 0,66 ctv, ca TW-W/SI, Dolk, Stockholm, stl 18 mm, vikt 2,9 g.
EFVA ATTLING, hänge, sterlingsilver. kedja i sterlingsilver, längd 70 cm, vikt 11,5 g, ask.
LAPPONIA, manshettknappar, sterlingsilver, Björn Wekström, Finland 1969, 20 x 16 mm, vikt 21,6 g.
CHOPARD, manschettknappar, Racing steering wheel, stål, diamanter 18 mm, originaletui.
MARCO BICEGO, 18K guld, olika färgstenar, Paradise Collection, bland annat topas, ametist, citrin, turmalin, längd ca 90 cm, vikt 31,2 g.
MARCO BICEGO, örhängen, 18K roséguld, 44 briljantslipade diamanter ca 0,22 ctv, diameter 28 mm, vikt 8,6 g, creoler, certifikat.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,52 ct, ca TW(G)/VS2, stl 16,75 mm, vikt 5,4 g.
RING, 18K guld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca River/VVS, stl 16,5 mm, vikt 4,9 g.
RING, 18K vitguld, 51 briljantslipande diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 8,4 g, en diamant har inverterad natural på kronan.
THERESIA HVORSLEV, collier, sterlingsilver, signerad, Mema, Lidköping 1975, längd ca 40 cm, vikt 102,2 g.
THERESIA HVORSLEV, armband, sterlingsilver, signerat, Mema, Lidköping 1972, längd 19 cm, vikt 81,5 g.
THERESIA HVORSLEV, ring, sterlingsilver, signerad, Mema Lidköping 1975, stl 17,5+ mm, vikt 28,5 g.
ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, 302 prinsess- och briljantslipade diamanter ca 3,00 ctv, ca TW-TCa/VS-SI, höjd 50 mm, vikt 9,7 g, udda snurrebussar, enstaka diamanter har skador och nagg.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 22 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-TCr/SI, stl 15,25 mm, vikt 1,5 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 24 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW/SI-P, stl 17,25+ mm, vikt 2,2 g.
RING, 18K vitguld, 72 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-Cr/SI, stl 17,25 mm, vikt 4,9 g.