Avslutad | Klassiska – Lördag 19 juni 2021
ARMBAND, 18K guld, carréslipade safirer, 54 briljantslipade diamanter ca 1,10 ctv, ca W/VS-SI, längd 19,5 cm, vikt 30,5 g, en diamant är skadad.
RING, 18K vitguld, grön baguetteslipad turmalin, 4 briljantslipade diamanter 0,98 ctv, ca W/VS, en P, Ceson, Göteborg 1952, stl 18,75 mm, vikt 5,9 g, mittstenen är skadad.
CARMOSÉRING, 18K guld, ovalslipad safir 2,02 ct, 24 briljantslipade diamanter 0,75 ctv, ca TW/VS, stl 18 mm., Thorell guldsmed, Stockholm 1991, vikt 7,5 g, ringskenan något skev, safiren med nagg.
W. A. BOLIN, carmoséring, 18K vitguld, ovalslipad tanzanit, 14 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca TW/VS, stl 18 mm, vikt 6,4 g, en diamant är skadad, tanzaniten med nagg.
RING, 18K rodierat guld, 21 briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv, ca TW/VS, stl 16 mm, vikt 7,3 g, en diamant är åttkantslipad.
BROSCH, 18K guld, delvis rodinerat, 50 åttkantslipade diamanter ca 0,25 ctv, höjd 55 mm, vikt 16,8 g, etui.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 540 briljantslipade diamanter ca 3,66 ctv, ca TW-TCa/SI-P, diameter 25 mm, creoler, vikt 6,2 g.
SKÅLAR, 2 st, silver, C.G Hallberg, Stockholm 1930-1940, höjd 9 cm, diameter 18 cm, totalvikt 444,5 g.
SYSKONRING, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter 1,05 ctv enligt gravyr, ca W(H)/VS2-SI2, stl 19 mm, vikt 6,3 g.
RING, 18K guld, rosenslipade diamanter, blå emalj, vikt 9,4 g, trasig ringskena, några diamanter skadade, skador på emalj.
ENSTENSRING, platina, briljantslipad diamant ca 0,75 ct, ca W(H)/P1, stl 17,25 mm, vikt 3,6 g, storleksändring i 14K vitguld.
ENSTENSRING, 18K guld / vitguld, briljant ca 1,17 ct ca R(E)/VVS1, stl 16 mm, vikt 5,9 g, extra facett.
RING, 18K vitguld, 41 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-W/SI-P, Iduna, stl 16,5 mm, vikt 3,2 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 7 briljantslipade diamanter 0,42 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, stl 15,75 mm, vikt 2,6 g.
RING, 18K rodierat guld, 3 briljanter ca 1,53 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, 150 briljanter ca 0,60 ct totalt, ca TW-TCr/VS-P, mycket svaga fattningar, porositet i skenan, stl 16,5 mm, vikt 6,9 g.
RING, 18K guld, 16 briljantslipade diamanter 0,15 ctv, ca W/SI, Vanity, Hallbergs, stl 17,5 mm, vikt 12,1 g.
Smycken Pärlhänge
PÄRLHÄNGE, 18K vitguld, odlad droppformad Tahiti pärla 16,3 mm, 25 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW/VS-SI, höjd 32 mm, vikt 5,3 g.