141 - 160 av 356
1...789...18 Gå till
Just nu klubbas Klassiska i Stockholm. Gå in här

Avslutad | Klassiska – Lördag 19 juni 2021

Klubbad för

ARMBAND, 18K guld, carréslipade safirer, 54 briljantslipade diamanter ca 1,10 ctv, ca W/VS-SI, längd 19,5 cm, vikt 30,5 g, en diamant är skadad.

Utrop: 13 800 kr

RING, 18K vitguld, grön baguetteslipad turmalin, 4 briljantslipade diamanter 0,98 ctv, ca W/VS, en P, Ceson, Göteborg 1952, stl 18,75 mm, vikt 5,9 g, mittstenen är skadad.

Utrop: 11 800 kr

CARMOSÉRING, 18K guld, ovalslipad safir 2,02 ct, 24 briljantslipade diamanter 0,75 ctv, ca TW/VS, stl 18 mm., Thorell guldsmed, Stockholm 1991, vikt 7,5 g, ringskenan något skev, safiren med nagg.

Utrop: 13 800 kr

W. A. BOLIN, carmoséring, 18K vitguld, ovalslipad tanzanit, 14 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca TW/VS, stl 18 mm, vikt 6,4 g, en diamant är skadad, tanzaniten med nagg.

7 400 kr

Utrop: 8 000 kr

RING, 18K rodierat guld, 21 briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv, ca TW/VS, stl 16 mm, vikt 7,3 g, en diamant är åttkantslipad.

Utrop: 4 000 kr

BROSCH, 18K guld, delvis rodinerat, 50 åttkantslipade diamanter ca 0,25 ctv, höjd 55 mm, vikt 16,8 g, etui.

Utrop: 7 300 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 540 briljantslipade diamanter ca 3,66 ctv, ca TW-TCa/SI-P, diameter 25 mm, creoler, vikt 6,2 g.

Utrop: 27 000 kr

SKÅLAR, 2 st, silver, C.G Hallberg, Stockholm 1930-1940, höjd 9 cm, diameter 18 cm, totalvikt 444,5 g.

2 800 kr

Utrop: 3 200 kr

Ädelstenar Safirer

SAFIR, kuddslipad, 2,54 ct, små nagg vid bordet och rondisten.

5 600 kr

Utrop: 2 800 kr

SYSKONRING, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter 1,05 ctv enligt gravyr, ca W(H)/VS2-SI2, stl 19 mm, vikt 6,3 g.

16 000 kr

Utrop: 18 000 kr

RING, 18K guld, rosenslipade diamanter, blå emalj, vikt 9,4 g, trasig ringskena, några diamanter skadade, skador på emalj.

8 000 kr

Utrop: 9 000 kr

ENSTENSRING, platina, briljantslipad diamant ca 0,75 ct, ca W(H)/P1, stl 17,25 mm, vikt 3,6 g, storleksändring i 14K vitguld.

Utrop: 13 400 kr

ENSTENSRING, 18K guld / vitguld, briljant ca 1,17 ct ca R(E)/VVS1, stl 16 mm, vikt 5,9 g, extra facett.

Utrop: 90 000 kr

RING, 18K vitguld, 41 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-W/SI-P, Iduna, stl 16,5 mm, vikt 3,2 g.

Utrop: 5 500 kr

ALLIANSRING, 18K guld, 7 briljantslipade diamanter 0,42 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, stl 15,75 mm, vikt 2,6 g.

Utrop: 4 400 kr

RING, 18K rodierat guld, 3 briljanter ca 1,53 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, 150 briljanter ca 0,60 ct totalt, ca TW-TCr/VS-P, mycket svaga fattningar, porositet i skenan, stl 16,5 mm, vikt 6,9 g.

Utrop: 26 500 kr

RING, 18K guld, 16 briljantslipade diamanter 0,15 ctv, ca W/SI, Vanity, Hallbergs, stl 17,5 mm, vikt 12,1 g.

Utrop: 4 900 kr

BROSCH, 18K guld, smaragdslipad citrin ca 42,30 ct, mått 74 x 51 mm, vikt 19,6 g.

Utrop: 4 900 kr

Smycken Pärlhänge

PÄRLHÄNGE, 18K vitguld, odlad droppformad Tahiti pärla 16,3 mm, 25 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW/VS-SI, höjd 32 mm, vikt 5,3 g.

Utrop: 4 100 kr

KEDJA, 18 guld, ärtlänk, längd 45 cm, Visby, 1890, otydlig tillverkarstämpel troligen Jacob Niclas Toftén, vikt 16,9 g, låsets tunga behöver repareras.

Utrop: 8 000 kr