121 - 140 av 356
1...678...18 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 19 juni 2021

Klubbad för

RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,26 ct, 32 briljantslipade diamanter ca 0,23 ctv, ca W-TCr/VS-SI, storlek 16,5 mm, vikt 2,8 g, mittstenen med nagg på kulett.

Utrop: 9 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 66 briljantslipade diamanter ca 1,03 ctv, ca W-TCr/VS-SI, stift, höjd 2,8 cm, vikt 4,1 g.

Utrop: 10 200 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,06 ct, R(E)/IF, GIA laserinskription 2246871903, 10 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW/VVS, stl 15,75+ mm, vikt 3,9 g.

Utrop: 82 000 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 11 briljantslipade diamanter ca 0,33 ctv, ca TW/VVS, stl 16 mm, vikt 3,8 g.

Utrop: 4 400 kr

Utrop: 92 000 kr

ARMRING, 18K guld, ametister, Fryklund & Pålsson, Stockholm 1959, mått 5,5 x 6,2 cm, vikt 16,0 g.

6 000 kr

Utrop: 6 600 kr

CARMOSÉRING, 18K vitguld, färgad beryll, 12 briljantslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, en diamant P, stl 17,75 mm, vikt 6,7 g, några diamanter har nagg.

Utrop: 10 000 kr

HELALLIANSRING, 18K roséguld, 18 briljantslipade diamanter ca 3,66 ctv, ca TW-Cr/VS, en diamant ca P, stl 17,5 mm, vikt 4,1 g, en diamant snurrar i fattningen, några diamanter har nagg.

Utrop: 38 000 kr

RING, 18K vitguld, delvis förgylld, briljantslipad diamant ca 0,40 ct, ca River/SI2, 44 briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca TW-TCr/SI-P, stl 17,5 mm, vikt 4,2 g, en sidosten är skadad och enstaka har nagg.

Utrop: 9 000 kr

RING, 18K guld, ovalslipad smaragd 1,62 ct, 12 baguette- och briljantslipade diamanter ca 0,63 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, en ca P, stl 17 mm, vikt 10,4 g, smaragden har inneslutningar som når ytan.

Utrop: 10 000 kr

PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 8,5-9 mm, lås och rosettformad mellandel i 18K, 86 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv ca W-Cr/SI-P, längd 43 cm, knutet, visst behov av omträdning.

3 300 kr

Utrop: 3 800 kr

ARMRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,33 ctv, ca TW-Ca/VS-P, 56 x 49 mm, vikt 12 g, enstaka diamanter med skador och nagg.

7 600 kr

Utrop: 5 700 kr

RING, 18K vitguld, smaragd, 2 rubiner, 29 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TCa-LBr/ VS-P, stl 16 mm, vikt 7,4 g, 3 diamanter skadade, svaga fattningar.

3 000 kr

Utrop: 3 500 kr

RING, 18K roséguld, flerfärgade safirer ca 6,64 ctv, stl 17 mm, vikt 4,1 g, 1 safir med nagg.

8 600 kr

Utrop: 7 700 kr

PÄRLCOLLIER, 39 odlade South Seapärlor, ca 10-12,7 mm, lås i 18K vitguld, lägd 49 cm, vikt 78,9 g.

Utrop: 32 000 kr

ALLIANSRING, 18K guld, 11 briljanter ca 0,62 ctv W-Tcr/VS-SI (en sten är Cape), stl 16,5 mm, vikt 3,2 g.

Utrop: 6 000 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 12 briljantslipade diamanter ca 0,73 ctv, ca TW-TCr/VS, stl 16,25 mm, vikt 3,3 g.

Utrop: 10 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 6 dropp -, 12 carré - och 28 briljantslipade diamanter ca 0,98 ctv, ca W-Cr/VS-P, stift, höjd 39 mm, vikt 8,6 g.

Utrop: 11 400 kr

BROSCH/HÄNGE, 18K guld/vitguld, 112 åttkant - och briljanter ca1,50 ctv, ca TW/VS, längd 28 mm, vikt 7,3 g, en mindre spricka i guldet.

Utrop: 9 000 kr

MEDALJONG MED KEDJA, 18K guld, längd 42 cm, vikt 11 g, medaljongen med bucklor.

Utrop: 4 600 kr