Avslutad | Klockor – Lördag 8 maj 2021
Klockor Epoch
EPOCH, Stockholm, Elegance, Cal ETA 2892A2, herrur, 37,5 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, glasbaksida, defekt (akut servicebehov), läderband, ca 2005.
OMEGA, Constellation, Cal 1441, Serie nr. 50660441, Ref nr. DR 396.1080.1, Boett nr. 396.1070 / 1080, herrur, 32,5 mm, stål/guld, quartz, safirglas, datum, integrerad originallänk (stål), viklås, Ref nr. 1448/43, ca 1987.
Klockor Sjöö Sandström
SJÖÖ SANDSTRÖM, Royal Steel Chronograph Lady, Serie nr. 1200, Ref nr. 010365, kronograf, damur, 35,5 mm, stål, quartz, safirglas (repa/nagg), datum, originallänk, viklås, cert, april 2016, box, ytterkartong.
OMEGA, Constellation (OM Swiss Made OM), Chronometer, Cal 682, Serie nr. 27905453, Ref nr. BA 768.0803, Boett nr. 568.014 / 768.803, damur, 35,7 x 40,5 mm, 18K guld, automatisk, plexiglas, datum, urtavla i guld, integrerad originallänk, viklås (gravyr), Ref nr. 708.803, längd 180-210 mm, totalvikt 105,8 gram, ca 1968.
ROLEX, Oyster Perpetual, Date (T Swiss T), Ref nr. 6919, Serie nr. 3396653, Cal 2030, Verk nr. 70782, Boett nr. 6919, damur, 26 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, timvisare målad, Oysterlänk (folded, storleksändras ej), viklås, Ref nr. 7834/366, ca 1973.
Klockor Revue Thommen
REVUE, Sport, "Tank", Boett nr. 3151930, herrur, 22,5 x 32,5 (41) mm, stål (Staybrite), manuell, plexiglas (skadat), liten sekundvisare, skadad urtavla, defekt (servicebehov), fasta bandstift, läderband, ca 1935.
CARTIER, Calibre de Cartier, Cal 1904-PS MC, Ref nr. W7100037, Boett nr. 3389 / 519333QX, herrur, 42 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, liten sekundvisare, skadad boett (se bild), glasbaksida, läderband, viklås, cert, oktober 2010, box (skadad), ytterkartong.
CERTINA, DS, Podium GMT (100m/330ft), "Tachymeter", Serie nr. 10BC1303665, Boett nr. C001639 A, kronograf, herrur, 42 mm, stål, quartz, safirglas, datum, 24-timmarsvisning, originallänk, viklås, Ref nr. C001639 A QTK, ca 2010, box (skadad, ej komplett).
CARTIER, Baignoire, Cal 78-1(ETA 2512-1), Boett nr. YG 7743-1 / 83626 / 19320, damur, 22 x 30,5 mm, 18K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, boett signerad Bueche-Girod, integrerat läderband (se fördjupad information), viklås i 18K guld, ca 1967.
BREITLING, Chronomat, Cal ETA 7750, Serie nr. 34125, Ref nr. 81.950, kronograf, herrur, 40,5 mm, bicolour, automatisk, safirglas, datum, skadad urtavla, defekt (går ej, akut servicebehov), skadad krona/kronhals, Rouleauxlänk (bicolour, skadad), viklås (defekt), ca 1989.
Klockor Lagonda
LAGONDA, herrur, 34 mm, Cal AS 1130, Boett nr. 1948, 18K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, liten sekundvisare, läderband, ca 1960.
OMEGA, herrur, 32 mm, Cal 562, Serie nr. 20054596, Ref nr. BA 162.0002, Boett nr. 162.002, 18K guld, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, defekt (servicebehov), bucklor, läderband, ca 1963.
ZENITH, Defy (Swiss Made T), Cal 2562 PC, Boett nr. 01 0901 290, herrur, 37 mm, stål, automatisk, mineralglas, datum, defekt (behov av service), originallänk (Gay Frères), viklås, Ref nr. ZC, ca 1970.
BREITLING, Aerospace, Repetition Minutes, Chronometre, Cal 65, Verk nr. 187604, Serie nr. 187604, Ref nr. E65362, herrur, 40 mm, titan, analog/digital, quartz, safirglas, Professionallänk, viklås, Ref nr. 0900/124E, ca 2000, serviceetui.
BREITLING, Aerospace, Repetition Minutes, Cal 65, Serie nr. 7430, Ref nr. F65062, herrur, 40 mm, titan/doublé, analog/digital, quartz, safirglas, Professionallänk, viklås, Ref nr. 3598/124 E, ca 1998, serviceetui.
TISSOT, kronograf, herrur, 34,5 mm, Cal C 27-41H (Lemania), Verk nr. 209085, Serie nr. 1692972, Ref nr. 6215-4, stål, manuell, plexiglas, utbytt sekundvisare, skadad urtavla, läderband, ca 1946, serviceetui.
LONGINES, Conquest (30bar/300meter), Cal 115, Serie nr. 38004513, Ref nr. L3.659.4.58.6, Boett nr. 9147 / L3.659.4, herrur, 41 mm, stål, quartz, safirglas, datum, originallänk, viklås, Ref nr. L600131318, ca 2012, box.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust, Chronometer, Ref nr. 116243, Serie nr. Z5178349, Cal 3135, Verk nr. 30M8Y004, Boett nr. 2080, herrur, 36 mm, stål/guld, automatisk, safirglas (nagg/repor), datum, pärlemorurtavla med diamanter (10 st. 8/8), briljantkrans (52 st. TW/VVS, ca 1,37 ctv), Oysterlänk, viklås (Easylink), Ref nr. 72603-2QE, ca juli 2013, box, ytterkartong.
Klockor Perfecta
PERFECTA, herrur, 33,5 mm, Cal Fontainemelon 72, Verk nr. 11413, Boett nr. 22590, 18K guld, manuell, plexiglas, gravyr, läderband, ca 1964.