Avslutad | Klockor – Lördag 8 maj 2021
Klockor Patek Philippe
PATEK, PHILIPPE & Cie, Genève, frackur, 44,5 mm, Cal 17´´´´, Serie nr. 880154, Boett nr. 505070, stål (Staybrite), ankargång, defekt (akut servicebehov), monogram (H.I), ca 1940, etui.
Klockor Citizen
CITIZEN, Time Challenger, s.k. "Bullhead Octagon", "Tachymeter", Cal 8110A, Serie nr. 1121261, Boett nr. 4-901223 TA / GN-4W-S / 67-9356, kronograf (Flyback), herrur, 38 mm, stål, automatisk, mineralglas, dag, datum, originallänk, viklås, ca 1971.
OMEGA, herrur, 35 mm, Cal 265, Serie nr. 12092497, Ref nr. CK 2622, Boett nr. 2622-2, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, relumade visare, skadad urtavla, ca 1950, metallänk ej original.
TAG HEUER, Carrera Lady, Serie nr. RPR4312, Ref nr. WV1415.BA0793, damur, 27,5 mm, stål, quartz, safiglas, datum, pärlemorurtavla, originallänk, viklås, Ref nr. FAA034-Y-M3/3127, cert, juli 2012, box, ytterkartong.
ROLEX, Oyster Perpetual, Air-King, Precision (Swiss), s.k. "Swiss Only Dial", Ref nr. 14000, Serie nr. A705904, Cal 3000, Verk nr. 1 4938144, Boett nr. 14000, herrur, 34,5 mm, stål, automatisk, safirglas, skadad urtavla, Oysterlänk, viklås, Ref nr. 78350-U3/557 B, ca 1998.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust (T Swiss T), Chronometer, Ref nr. 16030, Serie nr. R309749, Cal 3035, Verk nr. 1913778, Boett nr. 16000, herrur, 36 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, Jubileelänk, viklås, Ref nr. 62510H-L8/555, ca 1987, box.
BREITLING, Aerospace, Repetition Minutes, Chronometre, Cal 65, Verk nr. 312762, Serie nr. 312762, Ref nr. E65362, herrur, 40 mm, analog/digital, titan, quartz, safirglas, Aerospacelänk, viklås, ca 2000.
BREITLING, Colt (300M/1000FT), Cal 57, Serie nr. 23819, Ref nr. A57035, herrur, 37,6 mm, stål, quartz, mineralglas, datum, Professionallänk, viklås, Ref nr. 801A, cert, februari 1997, box, ytterkartong.
TAG HEUER, Formula 1, "Tachymetre", Serie nr. WKL8487, Ref nr. CAZ1010.FT8024, Boett nr. CAZ1010, kronograf, herrur, 43 mm, stål/titankarbid, quartz, safirglas, datum, gummiband, originalspänne i stål, cert, november 2017, box, ytterkartong.
ROLEX, Oyster Perpetual, Air-King, Precision (T Swiss Made T), Ref nr. 14000, Serie nr. U120129, Cal 3000, Verk nr. 4716467, Boett nr. 14000, herrur, 34,5 mm, stål, automatisk, safirglas (nagg), defekt (servicebehov), OBS: saknar packning, Oysterlänk, viklås (buckla), Ref nr. 78350-Z6/557 B, cert, september 1997, box, ytterkartong.
ROLEX, Oyster Perpetual Date, Submariner (1000ft=300m, Swiss Made), Chronometer, Ref nr. 16610 T, Serie nr. Z459138, Cal 3135, Verk nr. 3 1420892, Boett nr. 2160, herrur, 40 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, Fliplocklänk, viklås, Ref nr. 93250-OP10, ca 2006, box (ej komplett), ytterkartong.
OMEGA, Seamaster, De Ville (T Swiss Made T), Cal 565, Serie nr. 26906098, Ref nr. CD 166.0020, Boett nr. 166.020 SP (C.B), herrur, 34,5 mm, guld på stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, läderband, ca 1968.
OMEGA, Constellation, Chronometre, s.k. "Pie-Pan", Cal 501, Serie nr. 14651108, Ref nr. KO 2852, Boett nr. 2852 2SC, herrur, 35 mm, guld på stål, automatisk, plexiglas, renoverad urtavla, skadad urtavla, OBS: saknar bakpackning, läderband, ca 1955.
OMEGA, Seamaster (-T Swiss Made T-), Cal 562, Serie nr. 22626005, Ref nr. ST 166.0002, Boett nr. 166.002 (SGR), herrur, 34,5 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, läderband, originalspänne (ej tidsenligt), ca 1965.
Klockor Eterna
ETERNA-MATIC, herrur, 33 mm, Cal 1414 U, Serie nr. 4304722, Boett nr. 4264674, stål, automatisk, plexiglas, skadad urtavla, skadad boett (böjt bandhorn), läderband, originalspänne i doublé (ej tidsenligt), ca 1959.
Klockor Edox
EDOX, herrrur, 38 x 42,5 mm, kronograf, "Tachymetre", (T Swiss Made T), Cal Valjoux 7733, Boett nr. 24651, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla, Nato-band, ca 1970.
ROLEX, Oyster Perpetual Date, Submariner (1000ft=300m, Swiss-T<25), Chronometer, Ref nr. 16618, Serie nr. R882616, Cal 3135, Verk nr. 5048705, Boett nr. 16610, herrur, 40 mm, 18K guld, automatisk, safirglas (nagg), datum, skadad urtavla (lume saknas), skadad klickring till dykring, Fliplocklänk (med stift), viklås, Ref nr. 92908-M9/46 B, totalvikt 161,1 gram, ca 1988.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust, Pearlmaster, Chronometer, Ref nr. 69318, Serie nr. W655956, Cal 2135, Verk nr. 3106274, Boett nr. 69000A, damur, 29 mm, 18K guld, automatisk, safirglas (nagg), datum, diamanturtavla (10 st. 8/8), skadad urtavla, briljanter på boetten, (12 st. TW/VVS, ca 0,13 ctv), Pearlmasterlänk, viklås, Ref nr. 72948 V5-V, totalvikt 101,7 gram, ca 1996.
LONGINES, mormorsur, 34 mm, Serie nr. 1517367, Boett nr. 1517367, 14K guld, ankargång, mönster, bucklor, ca 1904.