Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 27 maj 2021
MOCKASKEDAR OCH TÅRTSPADE, 13 delar, silver, modell Princess, tårtspade samt 12 mockaskedar, Ceson, Göteborg 1972-1979, totalvikt 168,6 g, etui.
ARMBAND, 14K guld, ovalslipade smaragder, längd 17,5 cm, vikt 4,2 g, smaragderna har inneslutningar som når ytan och nagg.
RING, 18K guld, rubiner, briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, stl 18,25 mm, vikt 4,1 g, något skev.
PÄRLCOLLIER, 6-radigt, odlade sötvattenspärlor ca 4 mm, lås i 18K guld, längd 41 cm, vikt 61,0 g.
SKEDAR, 2 st, silver, Johan Ahlbom, Västerås 1795, längd 22,4 cm, vikt 128,0 g, gravyr, små bucklor.
DIAMANT, briljantslipad 0,29 ct, River(D)/IF, förseglad, IGI certifikat F2C53734.
ALLIANSRING, 14K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca Ca-LY/SI, stl 16,25 mm, vikt 3,2 g, enstaka diamanter med nagg.
HÄNGE, Hjärta, 18K vitguld, safir, 21 briljantslipade diamanter ca 0,14 ctv, ca TW/VS, höjd 17 mm, vikt 2,1 g, safir med slitna fasettkanter
CARMOSÉRING, 18K vitguld, safir, 24 åttkantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca W-Cr/VS, stl 16 mm, vikt 2,3 g.
3 DOSOR, silver, ovala, 1841-1865, förgyllda insidor, samtliga har uppfällbara lock, dekor, total vikt 149,0 g, alla har gravyrer, en har små bucklor.
BROSCH, förgyllt silver, 1858, Johan Wahlström, Jönköping, vikt 15,6 g, dekor, ca 6×5 cm, nålen är i metall och verkar inte vara ett original.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, blisterpärlor och halvpärlor, höjd 23 mm, vikt 1,9 g, stift, ena blisterpärlan sitter i trasig fattning, slitage på guldet.