Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 27 maj 2021
CARMOSÉRING, 14K vitguld, ovalslipad syntetisk rubin ca 3 ct, 36 briljantslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca River-TCr/VS-P, en diamant ca TCa, stl 18,25 mm, vikt 8,8 g, några diamanter har nagg.
HÄNGE MED KEDJA, 18K guld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,17 ctv, ca TW-W/VVS-VS, längd 39,5/42 cm, vikt 2,2 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 22 briljantslipade diamanter ca 0,39 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stift, vikt 2,0 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca W-TCR/VS-SI, stl 20 mm, vikt 3,2 g, två stenar skadade.
BESTICK, 12 delar, silver, pärlemor, 6 smörgåsgafflar, 6 bordsknivar, Henry Wilkinson & Co., Sheffield 1855, totalvikt 408,9 g, 1 gaffel är udda, Martin Hall & Co, Sheffield 1865, slitage.
Ädelstenar Turmaliner
TURMALIN, rektangulärt slipad, 3,69 ct, ljusrosa-beige, 9,3x7,5x6,9 mm, slitna fasettkanter.
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, onyx, odlade sötvattenpärlor, krokar, längd 10,8 cm, vikt 10,5 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, sterlingsilver, odlade sötvattenpärlor, krokar, längd 3,0 cm, vikt 4,5 g.
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, färgad bandagat, kulor av rosenkvarts och ametist, krokar, längd 6,5 cm, vikt 13,9 g.