Avslutad | Moderna – Lördag 15 maj 2021
SMÖRGÅSKNIVAR, silver, 12 st, modell Rosenholm, GAB, Stockholm 1947-1969, totalvikt 470,2 g.
THERESIA HVORSLEV, hänge, kedja, silver, MEMA, längd 70 cm, pansar, vikt 48,8 g, signerad, bredd 55 mm, några av stämplarna är otydliga. (d)
LAPPONIA, armband, Tactile, sterlingsilver, Björn Weckström, Finland 1992, längd 18 cm, vikt 20,6 g.
LAPPONIA, collier, Scylla, sterlingsilver, Zoltan Popovits, Finland 2009, höjd 32 mm, längd 46 cm, vikt 14,0 g.
LAPPONIA, armband, Labyrint, sterlingsilver, Björn Weckström, Finland 2009, längd 18,5 cm, vikt10,1 g.
LAPPONIA, collier, sterlingsilver, Björn Weckström, Finland 2008, längd 43 cm, vikt 18,1 g.
LAPPONIA, hänge/kedja, sterlingsilver, Björn Weckström, Finland 1991, höjd 27 mm, längd 50 cm, vikt 15,6 g.
LAPPONIA, armband, Moonbridge, sterlingsilver, Björn Weckström, Finland 1987, längd 19 cm, vikt 114 g, slitage.
LAPPONIA, örhängen, 18K vitguld/platina, Björn Weckström, Finland 1992, stift, vikt 16,4 g, höjd 51 mm, vikt 16,4 g.
LAPPONIA, ring, 18K guld/platina, Björn Weckström, Finland 1992, stl 17,5 mm, vikt 12,3 g.
TIFFANY & CO, enstensring, platina, briljantslipad diamant 0,54 ct, TW(G)/VS1, stl 15,5+ mm, vikt 5,2 g, certifikat, etui.
STRÖMDAHL, enstensörhängen, Dione, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW/SI, Stjärnringen, Stockholm, vikt 2,0 g, stift, ena diamanten har nagg vid rondisten.
CHOPARD, ring, Happy Diamonds Heart Ring, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,04 ct, refnr 82/2897/-20, serienr 3132215, stl 17,5+ mm, vikt 14,0 g, etui.
LAPPONIA, ring, Tourmaline Bridge, 18K guld, turmalin, Björn Weckström, Finland 1981, stl 17,5 mm, vikt 8,7 g.
LAPPONIA, ring, Carrara, 18K guld, Björn Weckström, Finland 1992, stl 17,5 mm, vikt 7,9 g.