Avslutad | Moderna – Lördag 15 maj 2021
RING, 18K vitguld, ledad, 102 briljantslipade diamanter ca 2,68 ct, ca River-Cr/VS, några diamanter har lägre kvalitet, stl 17,25 mm, vikt 8,2 g, enstaka diamanter har nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 26 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW/VS-SI, diameter 15 mm, vikt 1,9 g, huggies.
ENSTENSRING, 18K vitguld, prinsesslipad diamant ca 1,00 ct, ca W(H)/SI1, stl 16,75 mm, vikt 9,8 g.
RING, 18K vitguld, 53 prinsess- och briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-Cr/VS-P, stl 15,25 mm, vikt 4,1 g.
ARMBAND, 18K roséguld, delvis svartrodinerat, 110 bruna briljantslipade diamanter 0,96 ct längd 18 cm, vikt 6 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,65 ctv, ca TW-W/VS-SI, längd 18 cm, vikt 5,5 g.
RING, 18K roséguld, behandlade safirer ca 2,51 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca W/SI, stl 17,25 mm, vikt 4,2 g.
CARTIER, hänge med kedja, Légers, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,18 ct, ca TW/VS, längd 38-42 cm, vikt 3,0 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 87 briljantslipade diamanter ca 1,58 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, längd 18 cm, vikt 7,6 g.
LAPPONIA, armband, Labyrint, sterlingsilver, Björn Weckström, Finland 2008, längs 19 cm, vikt 10,2 g.
LAPPONIA, armband, Hespera, sterlingsilver, Zoltan Popvits, Finland 2000, längd 18,5 cm, vikt 24,2 g.
LAPPONIA, ring, sterlingsilver, delvis förgylld, Poul Havgaard, Finland 1996, stl 17 mm, vikt 7,9 g.
LAPPONIA, collier, sterlingsilver, delvis förgylld, Poul Havgaard, Finland 1988, längd 43 cm, vikt 19,0 g.
BÄGARE, silver, hamrad yta, Eric Löfman för Mema, Lidköping 1991, signerad, höjd 5 cm, diameter 5,4 cm, vikt 54,6 g, etui.
TRESTENSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, W-TCr/P, stl 17,25 mm, vikt 4,1 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 34 briljanter ca 0,98 ctv, ca W-TCr(H-I)/SI, höjd ca 2 cm, huggies, vikt 3,9 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,61 ctv, ca River-W/VS-SI, vikt 1,0 g, stift, båda diamanterna har stort bord och ena diamanten har nagg på kuletten samt brännmärken på paviljongen.