Avslutad | Moderna – Lördag 15 maj 2021
ELON ARENHILL, ring, 18K vitguld, briljant-, smaragd och baguetteslipade diamanter ca 0,65 ctv, ca W/VS-SI, signerad, Malmö 1975, stl 15,75 mm, vikt 10,1 g, några diamanter med nagg och skador. (d)
HÄNGE MED KEDJA, 14K guld, briljantslipad diamant ca 0,40 ct, ca TCr/P, längd 43 cm, vikt 13,5 g.
W.A BOLIN, ring 18K guld/vitguld, 3 briljantslipade diamanter, ca 0,12 ct, ca TW/VS, stl 16,25 mm, vikt 11,0 g.
RING, 18K vitguld, prinsesslipad diamant 0,62 ct, TW(F)/VVS1, GIA certifikat 1298158285, 32 briljantslipade diamanter ca 0,44 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 16,25 mm, vikt 3,3 g, enstaka sidostenar har små nagg vid rondisten.
GEORG JENSEN, örhängen, Magic, nr 1513A, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,20 ctv, TW/VS, design Regitze Overgaard, längd 38 mm, vikt 3,3 g, krokar.
CHIAMPESAN, armband, 18K guld/vitguld, Svedbom & Co, bredd 13 mm, längd 21 cm, vikt 21,6 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld/vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,14 ctv, höjd 34 mm, vikt 5,7 g, stift.
STRÖMDAHL, örhängen med påhäng, 18K guld, droppformad rökkvarts, briljantslipade diamanter 0,12 ctv, höjd 30 mm, vikt 5,5 g, krokar.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, baguette - och åttkantslipade diamanter ca 1,18 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stift, höjd 29 mm, vikt 5,7 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,04 ctv, ca TCr-TCa(I-K)/SI, stift, vikt 1,8 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,93 ct, ca TCr(I)/P1, stl 17,75 mm, vikt 4,6 g, inneslutning som når ytan, porositet i guldet.
OLE LYNGGAARD, collier, oxiderat silver, Katrine, briljantslipade diamanter ca 0,04 ctv, TW/VS, längd 80 cm, vikt 5,1 g, påse och originalask.
COLLIER, silver, odlade pärlor, Gewe, Malmö 1966, längd 49 cm, mått 3,9 x 5,5 cm, vikt 27,8 g, pärlorna har limrester.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, hjärtan, briljanter ca 0,27 ctv, ca W-TCr(H-I)/SI, stift, vikt 1,2 g.