Avslutad | Moderna – Lördag 15 maj 2021
RING, 18K vitguld, 21 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-TCr/SI-P, stl 16,25 mm, vikt 3,4 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 100 briljantslipade diamanter ca 1,33 ctv, ca TW-Ca/VS-SI, längd 18,5 cm,
WIWEN NILSSON, ring, bergkristall, signerad, Lund 1953, stl 15,75 mm, vikt 9,7 g, stenen med skada, nagg och slitage. (d), etui
WIWEN NILSSON, ring, sterlingsilver, bergkristall, signerad Lund 1969, stl 16,5 mm, vikt 6,5 g, stenen med nagg och slitage. ( d)
WIWEN NILSSON, örhängen, sterlingsilver, signerade, skruvmekanism, höjd 12 mm, vikt 5 g. (d)
WIWEN NILSSON, örhängen, sterlingsilver, omgjorda, saknar stämplar, stift, längd ca 33 mm, vikt 4,7 g.
BVLGARI, ring, Marryme, platina, briljantslipad diamant 0,33 ct, R(E)/VVS2, GIA certifikat 16725626, stl 16,25 mm, vikt 6,6 g, etui.
ARMBAND, 18K roséguld, behandlade flerfärgade safirer ca 7,27 ctv, längd 18 cm, vikt 14 g.
RING, 18K roséguld, 288 briljantslipade diamanter ca 0,88 ctv, ca TW-Cr/SI-P, stl 16,75 mm, vikt 8,6 g.
RING, platina, 3 prinsesslipade diamanter ca 0,33 ctv, ca W/VS, stl 16,25 mm, vikt 4,8 g.
ARMBAND, 18K guld, 16 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW-TCr/SI-P, längd 19 cm, vikt 1,7 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, briljant- och baguetteslipade diamanter ca 0,34 ctv, ca TW-TCr/SI-P, höjd 15 mm, kedja 40 cm, vikt 2,4 g.
ALLIANSRING, 18K roséguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-W/SI, stl 16,75 mm, vikt 3,7 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K roséguld, briljantslipad diamant ca 0,55 ct, ca Cr(J)/SI2-P1, längd 42 cm, vikt 2,6 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, smaragdslipade smaragder ca 6,09 ctv, ca 9,2 x 7,5 samt ca 8,7 x 7,8 mm, stift, vikt 4,9 g, nagg.
BY BIRDIE, halskedja, Nottingham, oxiderat sterlingsilver, längd 90 cm, vikt 8,1 g, originalask.