Avslutad | Klassiska – Lördag 24 april 2021
RING, 18K guld, cabochonslipad safir, briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW/SI, Erik Thomasson, Stockholm, stl 15,5 mm, vikt 12,3 g, gravyr, safiren har nagg.
SKÅL, silver, på fot, godronnering, GAB, Stockholm 1917, höjd 19,5 cm, diameter 26,5 cm, vikt 827,3 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 66 briljantslipade diamanter ca 3,40 ctv, ca TW-TCa/SI-P, längd 18 cm, vikt 10,4 g, några diamanter med nagg på kulett/rondist, några med inneslutningar som når ytan, några med ytskador.
ARMBAND, 18K vitguld, 25 ovalslipade behandlade flerfärgade safirer ca 14,86 ctv, längd 18 cm, vikt 8,0 g, några safirer har små nagg.
HÄNGE/KEDJA, hjärta, 18K vitguld, 71 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-Cr/SI-P, mått 35x30 mm, längd 40,5 cm, vikt 11,7 g, några diamanter har nagg.
ARMBAND, 18K guld, bismarcklänk, N S E Guldvaru, Köping 1969, bredd 13,3 mm, längd 20 cm, vikt 61,2 g.
COLLIER, 18K guld, doserad bismarcklänk, Jo-Ans Guld, Valskog, bredd 4,4-10,2 mm, längd 44,5 cm, vikt 40,0 g.
ARMBAND, 18K guld, xlänk, Jo-Ans Guld, Valskog 1976, bredd 8,7 mm, längd 18,5 cm, vikt 14,8 g.
COLLIER, 18K guld, doserad bismarcklänk, Clareus Guldsmeds, Furusund, bredd 4,6-7,8 mm, längd 42 cm, vikt 21,0 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,25 ctv, 50 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-W/SI, stl 16,5 mm, vikt 2,4 g.
ENSTENSHÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,50 ctv, ca TCr(I)/VS1, längd 40 cm, vikt 7,2 g, inverterad natural på rondisten.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade sötvattenspärlor, turmaliner, briljanter, Mandelstam, krokar, höjd 34 mm, vikt 10,7 g, originaletui.
RING, 18K guld, droppformad tanzanit 10,48 ct, rosa safirer 0,06 ctv, 9 briljantslipade diamanter ca 0,04 ctv, Mandelstam, stl 18,5 mm, vikt 6,8 g, originaletui.
RING, 18K guld, cabochonslipad smaragd 4,22 ct, 16 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, Mandelstam, stl 18,5 mm, vikt 3,8 g, originaletui.
ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, rökkvarts, åttkantslipade diamanter ca 0,30 ctv, Mandelstam, krokar, höjd 34 mm, vikt 7,1 g, originaletui.
RING, 18K vitguld, cabochonslipad rubin ca 5,9 ct, briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, Mandelstam, stl 18 mm, vikt 4,8 g, rubinen har nagg och spickor som når ytan, originalask.
RING, 18K guld/vitguld, ovalslipad diamant ca 0,54 ct, ca LY/VS2, 14 briljantslipade diamanter 0,07 ctv, Mandelstam, stl 17,75 mm, vikt 2,4 g, originalask.