Avslutad | Klassiska – Lördag 24 april 2021
Smycken Ring
RING, 18K guld, 45 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W/SI, stl 17 mm, vikt 9,0 g.
Smycken Enstensörhängen
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,61 ctv, ca TW(G)/SI, stift, vikt 0,9 g, rodierade klor.
Smycken Ring
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,01 ct W(H)/VS2, GIA report 5316695287, 16 briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv ca W/VS-SI, stl 15,75 mm, Stockholm, vikt 3,0 g.
Smycken Alliansring
ALLIANSRING, 18K vitguld, 17 briljantslipade diamanter ca 0,34 ctv ca W/VS-SI, Stockholm, vikt 2,2 g.
Smycken Alliansring
ALLIANSRING, 18K guld, 11 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-TCa(G-K)/VS-P, stl 17 mm, vikt 3,1 g, en diamant med nagg på kuletten.
Smycken Örhängen
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 40 briljantslipade diamanter ca 1,97 ctv, ca W-TCr(H-I)/SI, huggies, vikt 7,6 g.
Smycken Örhängen
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 briljanter ca 0,38-0,40 ctv, mindre briljanter ca 0,21 ctv, ca W-TCr(H-I)/SI, stift, vikt 1,3 g.
Smycken Örhängen
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 32 briljantslipade diamanter ca 0,69 ctv, ca W-TCr(H-I)/SI, stift, vikt 3,3 g.
Smycken Örhängen
ÖRHÄNGEN, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 1,34 ctv, ca W-TCr(H-I)/VS-SI, stift, vikt 4,0 g.
Utgått
Visa varaSmycken Örhängen
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 18 briljantslipade diamanter ca 0,44 ctv, ca TW-TCr(G-I)/SI, stift, vikt 2,1 g.
Smycken Örhängen
ÖRHÄNGEN, 18K guld, ovalslipade safirer ca 1,56 ctv, 26 briljantslipade diamanter ca 0,56 ctv, stift, vikt 7,8 g, höjd 24 mm, vikt 7,9 g, en diamant är skadad, safir med nagg.
Smycken Ring
RING, 18K vitguld, 4 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW-W/VS, Rolf Jacobsson Gösta Rosin AB, Stockholm 1971, stl 16,5 mm, vikt 8,9 g.
Utgått
Visa varaSmycken Örhängen
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, asscherslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca W-Cr(H-J)/VS2-SI1, 72 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-W/VS, två diamanter ca TCa, mått 11,5 mm, vikt 5,6 g, stift.
Smycken Ring
RING, 18K vitguld, prinsesslipad diamant ca 1,00 ct, ca TW(F)/VVS2, briljantslipade diamanter ca 1,25 ctv, ca TW-TCa/SI-P, Tresor Paris, London, stl 17 mm, vikt 3,4 g, några sidostenar har nagg och skador.
Smycken Örhängen
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, delvis förgyllda, droppslipade diamanter ca 3,99 ctv, ca Light Yellow/SI2-P1, briljantslipade gula diamanter ca 0,23 ctv, briljantslipade diamanter ca 3,00 ctv, ca TW-W/VS-SI, höjd 35 mm, vikt 10,0 g, stift, enstaka diamanter har små nagg på kuletten.
Smycken Alliansring
ALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,28 ctv, ca TW/VS, Engelbert, stl 17,5 mm, vikt 2,9 g.
Smycken Ring
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 5,81 ctv, bruna/SI-P, stl 17 mm, vikt 22,5 g, flera diamanter med skador och nagg.