Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 22 april 2021
Smycken Medaljong
MEDALJONG, sterlingsilver, öppningsbar med plats för fotografi, Joseph Smith & Sons, Birmingham 1923, höjd 42 mm, vikt 9,5 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW-W/SI, storlek 17,5 mm, vikt 3,4 g, några diamanter med nagg på kulett, några med mindre ytdefekter.
SYSKONRING, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv ca W/VS-SI, stl 15 mm, 1946, Ceson, vikt 2,1 g.
RING, 18K vitguld, odlad pärla ca 7,3 mm, 6 åttkantslipade diamanter ca 0,06 ctv, stl 17,5 mm, vikt 4,3 g.
COLLIER, metall, granater, längd 52 cm, vikt 34,0 g, 2 stenar saknas, 3 stenar är skadade.
ARMBAND, metall, granater, längd 18 cm, vikt 25,4 g, 2 stenar saknas, 1 sten är skadad.
HÄNGE, silver, camé, paste, genombruten stil, bredd 37 mm, vikt 14,5 g, svenska importstämplar, camén är något lös.
COLLIER, 18K guld, doserad bismarcklänk, J. Antar Guld, Köping, bredd 3,8-6,8 mm, längd 51 cm, vikt 18,7 g.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,20 ct, ca TW/VS, stl 17,5 mm, vikt 2,0 g, gravyr.
Ädelstenar Safirer
SAFIRER, 32 st, ca 4,80 ctv totalt, små runda fasettslipade blå, olika färgnyans och kvalitet, några med nagg och slitna fasettkanter.
ÖRHÄNGEN, 18K guld / silver, emalj, små facetterade diamanter, en sten saknas, vikt 2,9 g, skruv.
RING, 18K vitguld, äldre briljantslipad diamant 0,25 ct, 10 briljantslipade diamanter 0,05 ctv, Mandelstam, stl 18,25 mm, vikt 2 g.
RING, 18K vitguld, prinsesslipad diamant ca 0,49 ct, ca TC(K)/SI2, 12 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv,Mandelstam, stl 19,25 mm, vikt 2,1 g, originalask.
Ädelstenar Smaragder
SMARAGD, cabochonslipad ca 1,14 ct, mått 7,5 x 6 x 3,5 mm, smaragden har inneslutningar som når ytan.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 droppformade odlade sötvattenspärlor 9 mm, krokar, vikt 1,7 g.