Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 22 april 2021
PÄRLÖRHÄNGEN, sterlingsilver, odlade sötvattenspärlor, stift, längd 3,5 cm, vikt 3,3 g.
BROSCH, sterlingsilver, fiol och stråke med markasiter, mått ca 4,2 x 3,0 cm, vikt 5,6 g.
LANTZ, ring, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,20 ctv, ca TW/P, 6 åttkantslipade diamanter ca 0,09 ctv, stl 15,25 mm, vikt 5,4 g, 3 diamanter skadade.
COLLIER, 18K guld/vitguld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW-W/VS, längd 39 cm, vikt 10,6 g, 1 diamant med nagg på kuletten.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, safirer, 2 briljantslipade diamanter ca 0,02 ctv, höjd 2,5 cm, vikt 4,8 g, stift.
CARL OTTO ZETTERBERG, brosch, 18K guld, emalj, 1849, Stockholm, bredd 47 mm, vikt 6,3 g, buckla, skador på emaljen.
STRÖMDAHLS, alliansring, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter 0,35 ctv, stl 16,5 mm, vikt 3,2 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, kors, 24 briljantslipade diamanter ca 0,42 ct ca TW-TCr/SI-P, höjd 3 cm, längd 42 cm, vikt 5,5 g.
HÄNGE/KEDJA, 14K vitguld, 7 briljanter ca 0,22 ctv, ca TW-W/P, längd 52 cm, vikt 2,1 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, safirer, briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, stift, höjd 13 mm, vikt 1,5 g, saknar snurrebussar.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 6 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, TW-W/VS-P, Stockholm 1966 stl 15,25 mm, vikt 4 g.
RING, 14K guld, delvis rodinerat, 9 åttkantslipade diamanter ca 0,21 ctv, stl 16 mm, vikt 2,2 g.
RING, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,47 ctv, TW-W/VVS-VS, stl 17,25 mm, vikt 2,1 g.
STEN & LAINE, hänge med kedja, sterlingsilver, bergskristall, höjd 32 mm, längd på kedjan 42-48 cm, vikt 6,8 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 8 mm, lås i sterlingsilver, längd 48 cm, knutet, vikt 38,0 g.