Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 22 april 2021
PÄRLÖRHÄNGEN, sterlingsilver, odlade sötvattenspärlor ca 10,8 mm, stift, vikt 3,4 g.
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, markasiter, svart sten, stift, längd 3,7 cm, vikt 10,5 g.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor ca 10 mm, trädd på tråd utan knutar, längd 92 cm.
CARMOSÉRING, 14K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-TCr/VS, stl 15,5+ mm, vikt 2,4 g, en diamant skadad.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, safir, 8 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca W-Cr/VS-SI, stl 16 mm, vikt 3,9 g.
RING, 18K vitguld, 85 åttkantslipade diamanter ca 0,50 ctv, Iduna, stl 17 mm, vikt 4,4 g, flera diamanter skadade.
RING, 18K guld, 31 briljantslipade diamanter ca 0,64 ctv, ca Cr-TCa/ SI-P, stl 17,5 mm, vikt 5,7 g, några diamanter med nagg, porositet i guldet.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW-TCr/VS, stl 17,75 mm, vikt 3,4 g, en diamant skadad, en diamant med nagg på rondisten, en diamant med nagg på kuletten.
ÖRHÄNGEN, 14K vitguld, 2 kuddslipade blå topaser, 26 åttkantslipade diamanter ca 0,13 ctv, vikt 2,5 g, diamanter med nagg/skador, saknar stoppers.
ENSTENSÖRHÄNGEN, vitguld, briljanter ca 0,30 ctv, ca W(H)/SI-P, stift, vikt 1,4 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,25 ct, ca TW-W/SI, längd 42 cm, vikt 2,1 g.
ALLIANSRING, 14K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv ca W/VS, stl 15,75 mm, vikt 1,9 g, små nagg på kuletter.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 prinsesslipade diamanter ca 0,35 ctv ca W/VS (en SI), stl 16,5 mm, 2003, Stockholm, vikt 8,4 g, gravyr.