Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 22 april 2021
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,13 ct enligt gravyr, ca W/SI, stl 17 mm, vikt 2,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, 20 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca TW-TCr/SI, diameter 12 mm, vikt 2,1 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 18 briljantslipade diamanter ca 0,47 ctv, ca W/P, diameter 7 mm, stift, vikt 1,5 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter 0,37 ctv enl gravyr, ca TW-W/VS-SI, stl 18 mm, vikt 2,9 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 9 briljanter ca 0,87 ctv, ca TW(F-G)/IF-VVS, stl ca 17+ mm (skenan oval!), vikt 3,6 g.
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, fasetterade ametister, diameter ca 7,0 mm, stift, vikt 1,6 g.
MANSCHETTKNAPPAR, sterlingsilver, ugglehuvuden, mått ca 13 x 14 mm, kedja och stav, vikt 5,1 g.
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, ugglor med markasiter och pärlemor, stift, längd 5,2 cm, vikt 11,8 g.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenpärlor ca 8 mm, off round, trädd på tråd, utan lås, längd 58 cm.
SCHALINS, ring, 18K vitguld, 13 briljantslipade diamanter 0,35 ctv enligt gravyr, ca W/VS, stl 16,25 mm, vikt 4,8 g.
BÄGARE, silver, cicelerad dekor, Petter Eneroth, Stockholm 1775, höjd 75 mm, diameter 69 mm, vikt 41 g, monogram, buckor och skador.
SKÅL, silver, invändigt förgylld, GAB, Stockholm 1918, höjd 8 cm, diameter 15,7 cm, vikt 229,0 g, 2 små bucklor.
PÄRLÖRHÄNGEN, sterlingsilver, odlade sötvattenspärlor ca 5,5 mm, stift, vikt 0,9 g.
HÄNGE MED KEDJA, sterlingsilver, delfin, mått ca 2,8 x 1,6 cm, pansarlänk 45 cm, vikt 4,7 g.
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, månsten, månar med katter, krokar i vitmetall, längd 7,0 cm, vikt 8 g.