Avslutad | Moderna – Lördag 17 april 2021
GEORG JENSEN, collier, Marcia, nr 618, sterlingsilver, 11 briljanter ca 0,22 ctv ca W/VS, längd 42 - 44 cm, vikt 6,8 g, originalkartong.
OLE LYNGGAARD, berlock, Sweet Drops, 18K vitguld, fasetterad ametist, briljantslipad diamant, höjd 21 mm, vikt 3,5 g.
SCHALINS, alliansring, 18K guld, 5 briljantslipade diamanter 1,00 ctv enligt gravyr, W/SI, stl 16,5 mm, vikt 5,3 g.
ALLIANSRING,18K vitguld, bruna briljantslipade diamanter 0,72 ctv, Engelbert, stl 17,5 mm, vikt 3,1 g.
ATELIER BORGILA, skål, sterlingsilver, hamrad yta, Stockholm 1993, höjd 4 cm, diameter 12,2 cm, vikt 217,6 g, Danderyds Vapensköld graverad.
ENSTENSRING, 18K vitguld, prinsesslipad diamant 0,20 ct, ca TW/VS, Engelbert, stl 17,25+ mm, vikt 4,4 g.
SVEN ERIK HÖGBERG, armband, stiliserad ankarlänk, Göteborg 1960, längd 20 cm, vikt 28,7 g. (d)
RING, 18K guld/vitguld, matterat vitguld, briljantslipade diamanter 0,13 ctv, Tartara, stl 17,25 mm, vikt 5,8 g.
LAPPONIA, collier, Mustang, eldbrons, Björn Weckström ur kollektionen Flaming Bronze designad 1971, höjd på hänget 9,5 cm, längd på kedjan ca 70 cm, vikt 91,1 g.
GEORG JENSEN, armband, Daisy, förgyllt sterlingsilver, vit emalj, design Anton Michelsen, längd 18 cm, vikt 9,9 g, originaletui.
HÄNGE MED KEDJA, 14K vitguld, droppslipad grön safir ca 0,70 ct, 1 briljant- samt 2 trapetsslipade diamanter ca 0,22 ctv, ca TW/VS-SI, höjd på hänget 2 cm, längd ca 45 cm, vikt 3,1 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 49 briljantslipade diamanter ca 3,12 ctv, ca River-Ca/VS-P, längd 18 cm, vikt 13,0 g, enstaka diamanter har skador och flera har nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 28 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW-TCr/SI-P, diameter 18 mm, vikt 2,7 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 20 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW-TCr/SI-P, diameter 14 mm, vikt 1,9 g, stift.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 58 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-TCr/VS-P, höjd 6 mm, stift, vikt 2,0 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 46 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW-TCr/SI-P, höjd 10 mm, stift, vikt 1,2 g.