Avslutad | Moderna – Lördag 17 april 2021
BOUCHERON, ring, 18K guld, sockertoppslipad akvamarin, refnr 50268, stl 16,25 mm, vikt 9,8 g, akvamarin med slitage.
ENSTENSRING, platina, prinsesslipad diamant 0,83 ct enligt gravyr, ca TW(G)/VVS2, stl 16,25 mm, vikt 11,1 g, gravyr.
BVLGARI, manschettknappar, Bvlgari Bvlgari, 18K vitguld, diameter 15 mm, vikt 14,4 g.
CHOPARD, örhängen, Happy diamonds, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 1,21 ctv, ca TW/VVS, referens.nr. 83/6215/0, skruvmekanism, höjd 11 mm, vikt 6,2 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 8 behandlade brioletteslipade safirer, pärlemor, 2 briljantslipade diamanter ca 0,03 ctv, höjd 5 cm, vikt 3,4 g, stift.
BOUCHERON, örhängen,18K guld, 70 briljantslipade diamanter ca 1,40 ctv, ca TW/VVS, clips, höjd 27 mm, vikt 23,9 g.
PIAGET, örhängen, Possesion earrings, 18K roséguld, 40 briljantslipade diamanter 0,97 ctv, R-TW/IF-VVS, krokar med stopp, höjd 71 mm, vikt 7,5 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 34 briljantslipde diamanter ca 0,33 ctv, ca TW-W/VS, stift, höjd 22 mm, vikt 4,8 g.
ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, 40 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW/VVS-VS, flexmodell, stift, höjd 26 mm, vikt 5,6 g.
ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, rosa, lila och vita sötvattenspärlor, krokar, höjd 6,6 cm, vikt 12,8 g.
RING, Non Stop Ring, 18K vitguld, cabochonslipad ametist, MAW Jewels, stl 17 mm, vikt 13,4 g.
RING, 18K vitguld, modifierad briljantslipad diamant ca 0,40 ct, ca W/VS, 6 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W/VS, stl 17 mm, vikt 6,1 g, mittstenen med litet nagg.
COLLIER, 18K guld, "smultron och blåbär på strå", rubiner, lapis lazuli, vikt 18,3 g, etui.