Avslutad | Moderna – Lördag 17 april 2021
COLLIER, 18K vitguld/guld, 24 briljantslipade diamanter ca 1,33 ctv, ca TW-W/SI, längd 50 cm, vikt 4,6 g.
ARMBAND, 18K roséguld, briljantslipad diamant ca 0,50 ct, ca W/SI, längd 16-19 cm, vikt 1,9 g, diamanten har ett mindre nagg på kuletten.
RING, 18K guld, delvvis rodinerat, 100 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-W/VS, stl 16,75 mm, vikt 7,1 g, en diamant är åttkantslipad, en diamant med skada, spricka i guldet.
PANDORA, armring, sterlingsilver, CZ, 11 berlocker varav en med dealj i 18K guld, 2 distanser, lås, diameter 55 mm, vikt 42,9 g, etui.
MONT BLANC, armband, sterlingsilver, 2 berlocker, längd 18 cm, vikt 35,6 g, etui, ytterask.
RING, förgyllt silver, citrin 12,0 ct, 7 briljantslipade diamanter, Stardust collection, Mandelstam, stl 16,75 mm, vikt 10,2 g, originaletui.
ARMBAND, Camo avatar bracelet, förgyllt silver, emalj, ovalslipad citrin 35,0 ct, Mandelstam, tygband, justerbar längd, originaletui.
RING, sterlingsilver, cabochonslipad akvamarin ca 2,5 ct, 9 briljantslipade diamanter ca 0,05 ctv, Junk collection, Mandelstam, stl 16,5 mm, vikt 17,6 g, originaletui.
RING, 18K guld, ovalslipad gul safir 2,10 ct, rosa safir 0,52 ct, rosa turmalin 0,42 ct, 4 briljantslipade diamanter 0,20 ctv, Mandelstam, stl 18,25 mm, vikt 4,4 g, originalask.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,91 ctv, ca TW-TCr/P, diameter 23 mm, vikt 4,8 g, stift.
RING, 18K vitguld, navettslipad diamant ca 0,40 ct TW/VS, 12 åttkantslipade diamanter 0,12 ctv, Mandelstam, stl 18,25 mm, vikt 3,8 g, originalask.
RING, sterlingsilver, grön kvarts 24,16 ct, Stradust collection, Mandelstam, stl 17,5 mm, vikt 15 g, originaletui.
STELT ARMBAND, 18K vitguld, briljant - och åttkantslipade diamanter ca 0,50 ctv, Mandelstam, 60 x 45 mm, vikt 7,7 g, originaletui.
HELALLIANSRING, 18k roséguld, rubiner ca 1,50 ctv, Guldbolaget Bergkvara, stl 17 mm, vikt 2,6 g, några stenar med nagg.
HELALLIANSRING, 18K roséguld, 34 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-W/VS-SI, Guldbolaget, Bergkvara, stl 17 mm, vikt 2,6 g.
ARMRING, 18K vitguld/guld, 22 briljantslipade diamanter ca 0,22 ct ca TW/VS, 5x6,5 cm, vikt 18,8 g, säkerhetsögla.
RING, 18K vitguld, behandlad blå briljantslipad diamant ca 0,66 ct, ca Piqué, 16 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca TW-Cr/P1-2, stl 18,75 mm, vikt 13,7 g. små diamanter med inneslutningar som når ytan och nagg.
GEORG JENSEN, ring, 3-delad, Fusion, 18K trefärgat guld, 16 briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca TW/VS, stl 56, vikt 17,5 g.