Avslutad | Klockor – Lördag 6 mars 2021
ZENITH, damur, 20 mm, Cal 1740, Boett nr. 30 3681 355, 18K guld, manuell, plexiglas, gravyr, ca 1976, metallänk ej original.
OMEGA, Seamaster, Jubilee, Cal 1530, Serie nr. 57867634, PIC nr. 7910.31.01, Ref nr. BA 196.7500, Boett nr. 1967500, herrur, 32,5 mm, 18K guld, quartz, safirglas, datum, läderband, originalspänne i doublé, ca 2002, box, ytterkartong,
LONGINES, fickur, 51,5 mm, savonett, Cal 18.90Z, Serie nr. 5157910, Boett nr. 5157910, 14K guld, savonett, ankargång, gravyr, bucklor, ca 1932.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust (T Swiss T), Chronometer, Ref nr. 69178, Serie nr. 7596627, Cal 2135, Verk nr. 017059, Boett nr. 69000, damur, 26 mm, 18K guld, automatisk, safirglas (nagg), datum, diamanturtavla (10 st, 8/8), Presidentlänk, viklås, Ref nr. 8570-F-T, totalvikt 72,3 gram, ca 1982.
Klockor Franck Muller
FRANCK MULLER, Master of Complications, Cal 2800 (ETA), Serie nr. 102, Ref nr. 5850 SCD, unisex, 32 x 39 (45) mm, 18K vitguld, automatisk, safirglas, briljantkrans (161 st. TW/VVS, ca 2,90 ctv), originallänk, viklås, totalvikt 151,4 gram, längd 170 mm, ca 2000.
OMEGA, Seamaster, Cal 552, Serie nr. 20332555, Ref nr. JD 165.0001, Boett nr. 165.001, herrur, 34 mm, doublé (40 micron), automatisk, plexiglas (skadat), läderband, ca 1963.
OMEGA, Seamaster 30, Cal 286, Serie nr. 19808390, Ref nr. ST 135.0003, Boett nr. 135.003-62-SC, herrur, 35 mm, stål, manuell, plexiglas, läderband, ca 1962.
Klockor Angelus
ANGELUS. Watch Co, Chronodato, Cal 217, Boett nr. 65270 / 36, kronograf (nollställer ej), herrur, 38 mm, 18K guld, manuell, plexiglas, dag, datum, månad (fransk text), renoverad urtavla, målad datumvisare, skadad urtavla, läderband, ca 1945.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust (T Swiss Made T), Chronometer, Ref nr. 68240, Serie nr. S695247, Cal 2135, Verk nr. 2770278, Boett nr. 68000, midsize, 30,5 mm, stål, automatisk, safirglas (nagg), datum, Jubileelänk, viklås, Ref nr. 63110-T8/551 B, cert, februari 1996.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust (T Swiss Made T), Chronometer, Ref nr. 69173, Serie nr. S299120, Cal 2135, Verk nr. 2539188, Boett nr. 69000A, damur, 26 mm, stål/guld, automatisk, safirglas, datum, diamanturtavla (10 st. 8/8), Jubileelänk, viklås, Ref nr. 62523D.18-S10/468 B, ca 1994, box (skadad).
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust II, Chronometer, Ref nr. 116334, Serie nr. G095974, Cal 3136, Verk nr. 3 4882887, Boett nr. 2410, herrur, 41 mm, stål/vitguld, automatisk, safirglas, datum, Oysterlänk, viklås (Easylink), Ref nr. 72210-M1E/RS, ca 2010.
IWC, Schaffhausen, Portugieser, Cal 51010, Serie nr. 2725134, Ref nr. 500109, Boett nr. 3198039, herrur, 42,3 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, liten sekundvisare, gångreservindikator (7-dagars), glasbaksida, läderband, viklås, cert, mars 2007, träbox, ytterkartong (skadad).
ROLEX, Oyster Perpetual 31, Chronometer, ”Roman Blue Dial”, Ref nr. 177200, Serie nr. 177464D7, Cal 2231, Boett nr. 2300, midsize, 31 mm, stål, automatisk, safirglas, Oysterlänk, viklås (Oysterclasp), Ref nr. 70160-F3E, cert, maj 2020.
Klockor Tudor
TUDOR, Geneve, Heritage, Black Bay (220m:660ft), Cal ETA 2824-2, Serie nr. I500885, Ref nr. 79220B, Boett nr. 8380, herrur, 41 mm, stål, automatisk, safirglas, originallänk, viklås, Ref nr. 95740-EB03/681, NATO-band, cert, juni 2015, box, ytterkartong.
ROLEX, Oyster Perpetual, Chronometer, Ref nr. 116000, Serie nr. 2Q386942, Cal 3130, Verk nr. , Boett nr. 2080, herrur, 36 mm, stål, automatisk, safirglas, Oysterlänk, viklås (Easylink), Ref nr. 70200A-G0D, cert, maj 2016, box, ytterkartong.
OMEGA, Seamaster (T Swiss Made T), Cal 562, Serie nr. 23891652, Ref nr. ST 166.0002, Boett nr. 166.002, herrur, 34,5 mm, stål, automatisk, plexiglas (skadat), datum, renoverad urtavla (Lume), skadad urtavla, defekt (akut servicebehov, skadad balansaxel), läderband, ca 1966.
Klockor Heuer
HEUER, Carrera, "Tachy", Cal 15 (SX), Serie nr. 255472, Ref nr. 1553 N, Boett nr. 1553, kronograf, herrur, 38,5 mm, stål, automatisk (microrotor), plexiglas, datum, skadad urtavla, defekt (akut servicebehov, se bilder), Boett signerad "Heuer-Leonidas SA", läderband, ca 1972.
ZENITH, herrur, 33,5 mm, Cal 11.6, Boett nr. 46.0690.116 V, guld/stål, quartz, plexiglas, datum, gravyr, ca 1986, metallänk ej original.
Klockor Eterna
ETERNA, herrur, 33,5 mm, Boett nr. 158.2141.68, 18K guld, quartz, plexiglas, datum, gravyr, läderband, originalspänne i doublé, ca 1989.