Avslutad | Klockor – Lördag 6 mars 2021
Klockor Citizen
CITIZEN, Sevenstar, Rallycustom (Para 100M Water), Cal 5290, Serie nr. 90601054, Boett nr. 4-521358TA, herrur, 42 mm, stål, automatisk, plexiglas, dag, datum, vridbar innerring, skadad urtavla, ca 1969, metallänk ej original.
Klockor Yema
YEMA, Meangraf Super, "Kilometres / Temps Ecoule", Cal Valjoux 7733, Boett nr. 899464, kronograf, herrur, 39 mm, vitmetall, manuell, plexiglas, defekt (akut servciebehov), skadad krona/ställaxel, skadad boett, ca 1970, metallänk ej original.
OMEGA, De Ville, Cal 1353B, Serie nr. se fördjupad information, Ref nr. BA 591.0073, Boett nr. 591.0073, damur, 22,5 mm, 18K guld, quartz, safirglas, integrerad originallänk, längd 164-168 mm, totalvikt 40,4 gram, ca 1980.
LONGINES, herrur, 34 mm, Cal 280, Serie nr. 13159599, Boett nr. 7633 1 / 1617, guld på stål, manuell, plexiglas, läderband, ca 1966.
LONGINES, Admiral (T-Swiss Made-T), Cal 505, Serie nr. 50193108, Boett nr. 15 248656 / 8217-1, herrur, 34 mm, 18K guld, automatisk, plexiglas, datum, läderband, ca 1970.
ZENITH, herrur, 33 mm, Boett nr. 30.0090.337, 18K guld, quartz, safirglas, datum, gravyr, läderband, ca 1995.
Klockor Maurice Lacroix
MAURICE LACROIX, Pontos, "Tachymetre", Cal ML112 (Sellita SW500), Serie nr. AV-07591, Ref nr. PT6288-SS001-330-1, Boett nr. PT6288, kronograf, herrur, 42,5 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, glasbaksida, läderband, viklås, cert, juni 2020, box, ytterkartong.
KEYSTONE, "Tripple Calendar Moonphase", Cal FelsA 693 (Bidynator), Boett nr. 50030 / 602, herrur, 37 mm, stål, automatisk (Bidynator), plexiglas, dag (italienska), datum, månad, månfas, läderband, ca 1960.
OMEGA, Seamaster, Cal 1010, Serie nr. 42411051, Ref nr. ST 166.0257, Boett nr. 1660257 (LL) herrur, 35 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, logo på urtavlan (Turkey Isbank), läderband, ca 1979.
TAG HEUER, Connected Modular, "Smartwatch", Serie nr. AN1380HR72100JR, Boett nr. SBF8A8014-0, unisex, 45 mm, titan/svart PVD/keramik, digital (se fördjupad info), batteridriven, safirglas, gummiband, viklås i titan, laddningsutrusting, extra gummiband, cert (digitalt), juli 2018, box, ytterkartong.
BREITLING, SuperOcean (200M/660FT), Héritage 42, Chronometre, Cal 17 (ETA 2824-2), Verk nr. 993421 (nytt verknummer efter service hos Breitling), Serie nr. 1408056, Ref nr. A17321, Boett nr. 4211 B5, herrur, 42 mm, stål, automatisk, safirglas (nagg/repor), datum, gummiband (Diver Pro II), originalspänne, servad maj 2019, cert, juli 2012, box, ytterkartong.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust (T Swiss Made T), Chronometer, Ref nr. 69173, Serie nr. L726918, Cal 2135, Verk nr. 1374950, Boett nr. 69000A, damur, 26 mm, stål/guld, automatisk, safirglas (nagg), datum, Jubileelänk, viklås, Ref nr. 62523D.18-N11/468 B, ca 1988.
Klockor Tudor
TUDOR, Geneve, Pelagos (500m:1640ft), Cal ETA 2824-2, Serie nr. J643907, Ref nr. 25500TN, Boett nr. 8370, herrur, 42 mm, stål/titan, automatisk, safirglas, datum, originallänk, viklås, Ref nr. 95820T-FZ04/680, gummiband, cert, oktober 2012, box, ytterkartong.
BREITLING, Geneve, Datora (T Swiss Made T), Cal Valjoux 7734, Serie nr. 1409472, Ref nr. 2034, Boett nr. 34, kronograf, herrur, 41 mm, stål, manuell, plexiglas, datum, skadad urtavla/visare, läderband, ca 1973.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust, Chronometer, Ref nr. 79163, Serie nr. A110289, Cal 2235, Verk nr. A 0180219, Boett nr. 2060, damur, 26 mm, stål/guld, automatisk, safirglas (nagg/repor), datum, Oysterlänk, viklås, Ref nr. 78243-X4/490 B, cert, november 2000.
LE COULTRE, herrur, 32 mm, Cal 480/CW, Serie nr. 793495, Boett nr. 21790, 14K guld, manuell, plexiglas (skadat), liten sekundvisare, skadad urtavla, (servicebehov), gravyr, boett signerad "Cased and timed in U.S.A by Le Coultre", läderband, ca 1951.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust (T Swiss Made T), Chronometer, Ref nr. 16013, Serie nr. 9054187, Cal 3035, Verk nr. 1424193, Boett nr. 16000, herrur, 36 mm, stål/guld, automatisk, plexiglas, datum, Jubileelänk (skadad, se fördjupad info och bilder), viklås (skadat), Ref nr. 62523H-18-T1/455 B, ca 1985.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust (T Swiss Made T), Chronometer, Ref nr. 69178, Serie nr. L300404, Cal 2135, Verk nr. 0878169, Boett nr. 69000A, damur, 26 mm, 18K guld, automatisk, safirglas, datum, utbytta visare (Luminova), Presidentlänk, viklås, Ref nr. 8570F-J4/68 B, totalvikt 71,5 gram, cert, 1988.
ZENITH, fickur, 48,5 mm, Cal Unitas 23.0, Boett nr. 04 0120 230, vitmetall, ankargång, motiv (lokomotiv), ca 1950, fickurskedja i vitmetall.