Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 25 februari 2021
SYSKONRING, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter 0,29 ctv enligt gravyr, ca W(H)/VS, stl 17 mm, vikt 3,4 g.
ARMBAND, 14K guld, 47 briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, TW-Cr(G-J)/P, stl 18,5 cm, vikt 6,4 g, slitna fattningar, några stenar skadade.
RING, 18K guld, hjärtformad blå safir, 12 briljantslipade diamanter 0,06 ctv, TW-TCr(G-I)/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 4,5 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 34 briljantslipade diamanter ca 0,17 ctv, ca TW-TCr/SI-P, diameter 7 mm, stift, vikt 1,6 g.
RING, 18K vitguld med 7 smaragder 0,30 ctv 18 briljanter 0,09 ctv TW(G)/VS,storlek 17,25 mm
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, rundslipad rubin ca 0,93 ct, 12 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW-W/P, höjd 18 mm, längd på kedjan 40 cm, vikt 2,5 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 26 briljantslipade diamanter ca 0,31 ctv, ca TW-TCr/P, höjd 8,15 mm, stift, vikt 2,0 g.
RING, 18K guld, Bamboo Ring, 7 åttkantslipade diamanter ca 0,05 ctv, ca W/SI, stl 15,5 mm, vikt 2,4 g, flera stenar med större skador och nagg.
RING, 18K guld, Bamboo Ring, 7 åttkantslipade diamanter ca 0,07 ctv, ca W/SI-P, stl 15,25 mm, vikt 2,5 g, 1 sten skadad, en sten med nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 12 åttkantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca W/SI, höjd 22 mm, stift, vikt 5,5 g, nagg, svaga fattningar.
RING, 14K guld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca W/SI-P, 15 rubiner, stl 15,75 mm, vikt 2,9 g, 3 rubiner med nagg.
HÄNGE, 18K vitguld, droppslipad ametist, 22 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, höjd 17 mm, vikt 1,4 g.
HÄNGE, 18K vitguld, ovalslipad safir ca 0,60 ct, 12 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca TW/VS, höjd 18 mm, vikt 1,6 g.
CARMOSÈRING, 18K vitguld, rundslipad grön safir, 16 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca TW-Cr(H-J)/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 3,1 g, mindre nagg.
Smycken Enstenshänge
ENSTENSHÄNGE, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,26 ct, LY(P)/SI, höjd 1 cm, vikt 0,9 g.