Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 25 februari 2021
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,40 ct, ca TW/P, stl 16,5 mm, vikt 3,1 g.
Ädelstenar Rubiner
RUBIN, ovalfasetterad 0,66 ctv, mått 5,82 x 4,43 x 2,40 mm, plomberad, IOG certifikat.
CHRISTIAN BAUER, alliansring, 18K guld, åttkantslipade diamanter ca 0,15 ctv, stl 18,75 mm, vikt 2,9 g.
HÄNGE, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,13 ct, TCr(I)/VS, 35 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, W-Ca(H-M)/SI-P, höjd 1,5 cm, vikt 1,2 g, skadad mittsten, några diamanter med nagg, svaga fattningar.
ARMBAND, 18K vitguld, 46 briljantslipade diamanter ca 0,52 ctv, ca W-Cr/VS-SI, längd 19 cm, ledat, vikt 6,9 g.
UNTO ERÄLAMPI, skål, silver, ciselerad dekor med blommotiv, signerad Salme Sarlamo, Riihimäki 1962, mått 16,5x6,5 cm, vikt 50,6 g.
ARMBAND, förgyllt silver, halva orientaliska och odlade pärlor, emalj, troligen ungern 1900-talets mitt, längd 18,5 cm, vikt 13,3 g, emaljskador, en pärla utbytt med immitation, några pärlor skadade.
ENSTENSRING, 14K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,20 ct, ca TW/P, stl 16,75 mm, vikt 2,2 g.
RING, sterlingsilver, bergkristall, Brofod, Falköping 1973, ställbar storlek, vikt 8,0 g.
HÄNGE, silver, bergskristall, höjd 46 mm, vikt 9,5 g, bergskristallen har naggade hörn.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,14 ct enligt gravyr, ca TW/VS, stl 14,75 mm, vikt 1,8 g, slitna klor, diamanter har en extra fasett vid rondisten.
PÄRLCOLLIER, doserat, odlade pärlor ca 2,5 - 5,6 mm, lås i silver med en åttkantslipad diamant, längd 53 cm, säkerhetskedja, knutet, vikt 10,4 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 6,3 mm, lås i 18K guld/platina, blås safir, rosenslipade diamanter, längd 40 cm, knutet, vikt 21,0 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, äldre briljantslipad diamant ca 0,20 ct, ca TCr/VS, stl 16,75 mm, vikt 9,0 g, gravyr.