Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 25 februari 2021
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,15 ct, ca River(F)/VS, Uppsala 1988, stl 17 mm, vikt 2,4 g.
RING, 18K vitguld, 2 åttkantslipade diamanter, odlad pärla ca 6,9 mm, stl 17,25 mm, vikt 3,7 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K guld, odlade sötvattenspärlor ca 9,8 x 11,5 mm, krokar, vikt 3,9 g.
RING, 18K vitguld, ovalslipad safir ca 0,80 ct, 6 åttkantslipade diamanter ca 0,06 ctv, stl 17 mm, vikt 4,4 g.
CARMOSÈRING, 18K guld/vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-Cr(G-J)/SI, stl 17,75 mm, Eskilstuna 1977, vikt 3,3 g, en sten har nagg och en sten skadad.
ALLIANSRING, 18K guld,5 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W(H)/SI-P, stl 16,75 mm, vikt 4,0 g.
RING, 18K vitguld, 6 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca TW-Cr(G-J)/VS, fasetterade granater, stl 16,5 mm, vikt 4,4 g.
RING, 14K guld/vitguld, 16 åttkantslipade diamanter ca 0,30 ctv, stl 15,25 mm, vikt 3,3 g.
CARMOSÈRING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, caTW-Cr(G-J)/SI, stl 17,25 mm, Eskilstuna 1977, vikt 2,9 g, två diamanter har nagg.
CARMOSÈRING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, caTW-W(G-H)/SI, stl 17,25 mm, Eskilstuna 1977, vikt 2,8 g, en sten skadad och några stenar har nagg, svaga fattningar.
RING, 18K vitguld, ovalslipad blå safir, 6 briljant och 8 åttkantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW(G)/VS, stl 17,75 mm, vikt 4,1 g.
MANSCHETTKNAPPAR, sterlingsilver, mått 2,2 x 2,2 cm, G. Dahlgren & Co, Stockholm 1971, vikt 20,8 g.
KYRKDOSA, silver, invändigt förgylld, Heliga Maria med Jesubarnet, möjligen Herman Hermansson, Marstrand 1797, diameter 49 mm, höjd 30 mm, vikt 36,3 g, bucklor, lagningar, gravyr.
ENSTNESRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,15 ct, TCa(K)/VS, stl 16,5 mm, vikt 2,6 g, inverterad natural vid rondisten.