Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 25 februari 2021
Smyckestillbehör Övrigt
VÅG, bland annat gram och carat, mäter till tiondelar, storlek 13 x 7,5 cm, vikt 128 g.
MANSCHETTKNAPPAR, sterlingsilver, hästmotiv, rektangulära, mått ca 16 x 11 mm, kedja och stav, vikt 10,8 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W-CR/VS-SI, ovalslipad rosa safir, stl 19,5 mm, vikt 4,6 g, safir med nagg.
RING, 18K guld, rosenslipade diamanter, stl 19,25 mm, vikt 3,3 g, enstaka diamanter med skador.
ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, odlade sötvattenspärlor, citriner, ametister, peridoter, safirer, rubiner, stift, höjd 78 mm, vikt 14 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, South Seapärlor, ca 9,75 mm, briljantslipade diamanter ca 0,11 ctv, stift/clips, höjd 12,9 mm, vikt 4,8 g.
REY URBAN, armring, silver, agatkula, Stockholm 1956, stl 6,5 x 5,5 cm, vikt 14,8 g.
KARL LAINE, armband, sterlingsilver, bergskristall, stl ca 16,5 cm, Finland 1977, vikt 19,6 g, orginaletui.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, odlade pärlor ca 5,5 mm, Ge-Kå G Kaplan, Stockholm 1969, mått 3x3,6 cm, vikt 5,8 g.
DRÄKTBROSCH, silver, mått 9,5 x 2,5 cm, Lagerströms Silver Aktiebolag, Mjölby 1955, vikt 14,3 g.