Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 25 februari 2021
RING, 18K guld, 2 ametister, 14 briljantslipade diamanter ca 0,20 ct ca W-Cr/P, stl 17 mm, vikt 5,9 g, några diamanter skadade.
HÄNGE, kors, 18K vitguld, diamanter ca 0,30 ctv, ca W-Cr/VS-SI, höjd 30 mm, vikt 3,2 g, svaga fattningar.
BROSCH, vitmetall, granater, diameter 33 mm, vikt 6,4 g, 2 stenar saknas, en del sitter något lös.
RING, silver, sockertoppsformad ametist, stl 16,75 mm, vikt 8,3 g, Bengt Hallberg Guldvarufirma, 1967.
ARMRING, silver, bergkristall, 1975, hamrad yta, vikt 32,4 g, ingen tillverkarstämpel men i övrigt svenska stämplar.
COLLIER, 18K vitguld, 111 briljantslipade diamanter ca 1,70 ctv, ca TW-Cr/P, längd 42 cm, vikt 15,8 g, 1 diamant saknas, några med skador.
RING, 18K guld, 21 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW-TCr/SI-P, stl 17,25+ mm, vikt 3,4 g, enstaka diamanter har nagg.
RING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,24 ct, ca TW/SI, 20 briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca TW-TCr/SI, stl 18 mm, vikt 2,8 g.
SCHALINS, alliansring, 18K guld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-TCr/VS, stl 17,25 mm, vikt 3,7 g.
RING, 14K vitguld, 20 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, stl 16,25+ mm, vikt 10,7 g.
RING, 14K vitguld, 7 åttkantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca W-Cr/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 2,2 g, några diamanter har nagg på kuletten.
JACKETRING, 14K vitguld, 28 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca Cr-Ca/SI-P, stl 16,75 mm, vikt 8,1 g, några diamanter har nagg.
GRODA, 18K vitguld, tsavoriter, svarta briljantslipad diamanter, 17 briljantslipade diamanter ca 0,09 ctv, ca TCr-TCa/P, mått 15,8x12,6 mm, vikt 1,8 g, saknar ögla, flera diamanter har nagg.
HÄNGE, 10K vitguld, prinsess-, baguette- och briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW-Cr/P, höjd 18 mm, vikt 0,9 g, några diamanter har nagg.
HÄNGE, hjärta, 14K vitguld, 37 åttkantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca TW-Cr/SI-P, höjd 9,5 mm, vikt 0,5 g, saknar spetsögla.
HÄNGE MED KEDJA, 18K guld, citrin ca 3,5 ct, briljantslipade diamanter ca 0,05 ctv, längd 45 cm, vikt 4,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld/vitguld, åttkantslipade diamanter 0,10 ctv, hjärtan, stift, vikt 1,4 g.
PÄRLCOLLIER, odlade runda till ovala sötvattenspärlor ca 8-8,5 mm, mindre ytfel, trädd på tråd utan knutar, längd 56 cm, utan lås.