Avslutad | Valentin – Lördag 13 februari 2021
COLLIER, hjärta, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW-W/SI, längd 40 cm, vikt 2,5 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,72 ctv, ca TW-Cr/P, höjd 20 mm, stift, vikt 2,5 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, smaragdslipad diamant ca 0,37 ctv, ca W/SI, 12 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca TW-TCr/P, höjd 12 mm, längd på kedjan 41 cm, vikt 2,1 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,39 ctv, ca TW-TCr/P, vikt 1,1g, stift.
ALLIANSRING, 18K guld, 5 briljantslipade diamanter 0,40 ctv enligt gravyr, ca W/VS, stl 17,5 mm, vikt 3,5 g.
RIVIERECOLLIER, 18K vitguld, 155 st briljantslipade diamanter ca 8,66 ctv, ca W-Cr/VS, doserat, längd 41 cm, vikt 19,2 g, några med nagg.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 44 st briljantslipade diamanter ca 9,20 ctv, ca TW-TCr/VS, längd 18 cm, vikt 12,6 g, några med nagg på kuletten.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,60 ct, ca W/SI2, 24 st briljantslipade diamanter ca 0,29 ctv, ca W/VS, stl 17 mm, vikt 3,9 g, nagg på kulett.
TOUS, ring, oxiderat silver, rosenkvarts, rosa safirer, stl 18,75 mm, vikt 10,5 g, safirer med nagg och mindre skador, svaga fattningar.
RING, 18K rodinerat guld, briljantslipad diamant ca 0,30 ct, ca TCr/SI, 42 briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv, ca TW-TCr/SI-P, stl 16,5 mm vikt 1,8 g, porositet i guldet.
VAN CLEEF & ARPELS, ring, Heart ring, 18K guld, lapis lazuli, referensnummer CR05.02LA, storlek 16,25 mm, vikt 13,4 g, etui och ytterkartong.
RING, 18K vitguld, asscherslipad diamant ca 0,45 ct, ca TW/VS, briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW-/VS-SI, stl 16,25 mm, vikt 3,4 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad rubin ca 1,20 ct, 10 briljantslipade diamanter ca 0,59 ctv, ca TW(F-G)/VVS-VS, Carlman, Stockholm, stl 17,5 mm, vikt 4,3 g, rubinen har nagg.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,38 ctv, ca W/VS, stift, vikt 1,1 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW/VS, stift, vikt 1,6 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 75 briljantslipade diamanter ca 2,20 ctv, ca W/VS, längd 17 cm, vikt 7,5 g, lös länkdel med 5 briljanter, fåtal diamanter med nagg på kuletten.