Avslutad | Valentin – Lördag 13 februari 2021
ARMRING, 18K vitguld, hjärtslipad diamant ca 0,18 ct, briljantslipade diamanter ca 0,66 ctv, ca W-Cr/VS-P, 55 x 48 mm, vikt 7,8 g, några diamanter med nagg och skador.
RING, 18K guld, rektangulärt slipade flerfärgade safirer ca 4,76 ctv, rubiner ca 0,63 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca CR-CA/P, stl 16,5 mm, vikt 6,8 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,59 ctv, ca TW-TCr/P, vikt 1,2g, stift.
COLLIER, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,10 ct, ca W/SI, längd 40 cm, vikt 2,4 g,
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 6 briljantslipade diamanter ca 1,06 ctv, ca TW-W/P, höjd 12 mm, vikt 1,5 g, stift.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter 0,38 ctv, ca TW(G)/VS, stl 17 mm, vikt 3,0 g.
ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, ovalslipade rhodolitgranater, briljanter ca 0,10 ctv, krokar med stopp.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 150 briljantslipade diamanter ca 2,86 ctv, ca TW-CR/SI-P, längd 34,6 cm, vikt 13,5 g.
ARMBAND, 18K roséguld, 17 briljantslipade diamanter ca 1,30 ctv, ca TW-TCr/SI-P, längd 17,5 cm, vikt 3,2 g, nagg på ett par kuletter.
RING, 18K vitguld, smaragdslipad smaragd ca 1,16 ct, inneslutningar når ytan, nagg och skada i rondist, svag fattning, briljant- och åttkantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW-TCa/SI-P, stl 16,25 mm, vikt 3,5 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 80 briljantslipade diamanter ca 2,35 ctv, ca TW-W/SI, längd 20 cm, vikt 8,8 g.
RING, 18K vitguld, 8 hjärt- och 19 briljantslipade diamanter ca 1,70 ctv, ca TW-TCa/VS-P, stl 16,75 mm, vikt 3,1 g, två hjärtslipade med nagg på kuletten.
RING, 18K vitguld, ametister, citriner, briljantslipade diamaner ca 0,30 ctv, ca W/VS-SI, Giorgio Visconti, Italien, stl 17,5 mm, vikt 13,7 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, ovalslipade multifärgade safirer ca 11,75 ctv, diameter 4 cm, vikt 10,1 g, stift.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, hjärtslipad diamant 0,91 ct, W(H)/SI2 , GIA certifikat 3345633970, briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, längd 40 cm, vikt 3,2 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 odlade tahitipärlor ca 14,70 mm stift, vikt 10,4 g.
ENSTENSHÄNGE, 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,03 ct, W(H)/VVS2, IGI Diamond Report F5A49881, hög krona, tjock rondist, kedja, ärtlänk, längd 40 cm, vikt totalt 2,5 g.