Avslutad | Klassiska – Lördag 30 januari 2021
CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad safir ca 2,17 ct, briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca Cr-Ca/VS-SI, stl 17 mm, vikt 3,1 g.
ÖRHÄNGEN, 14K guld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,3 ctv, W(H)/P, 20 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, W-Cr(H-J)/VS-P, avtagbar krans, höjd ca 1 cm, stift, vikt 2,3 g, snurrebussar i 18K guld, små nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, dropp - , navette - och briljantslipade diamanter ca 1,22 ctv, ca TW-Cr/VS-P, stift, höjd 40 mm, vikt 3,8 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 6 briljantslipade diamanter ca 0,72 ctv, ca TW-W/SI, stift, vikt 2,9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, golden South Seapärlor, ca 11 mm, briljanter ca 0,09 ctv, krokar, höjd 29 mm, vikt 5,7 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 81 briljantslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca TW/VS-SI, HRD jewellery report, längd 18 cm, vikt 7,7 g.
TENNISARMBAND, 14K vitguld, 67 briljantslipade diamnter ca 3,12 ctv, ca River-TW/VS-SI, HRD jewellery report, längd 18 cm, vikt 9,6 g, en diamant med skada på rondisten.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, tanzanit 4,06 ct, 4 navett- och 30 briljantslipade diamanter 0,94 ctv, ca TW-W/ VS-SI, stl 17,5 mm+, vikt 6,9 g, nagg.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, smaragdslipad rubin ca 0,60 ct, 21 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW-TCR/SI-P, höjd 15 mm, längd på kedjan 41 cm, vikt 2,5 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, South Seapärlor ca 16,5 mm, trapets - och briljantslipde diamanter ca 1,80 ctv, ca TW-W/VS-SI, stift, höjd 68 mm, vikt 17,8 g
TENNISARMBAND, 18K vitguld, doserat, 72 briljantslipade diamanter ca 3,15 ctv, ca Cr-TCa/VS, 17 cm, vikt 7,5 g.
RING, 18K vitguld, odlad sötvattenspärla ca 13,9 mm, trapets - och briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, stl 17 mm, vikt 9,6 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, South Seapärlor ca 13,5 - 14 mm, briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca Cr-TCa/VS, stift, höjd 17,5 mm, vikt 10,5 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,02 ct, ca Ca-LY/SI2, stl 16,75 mm, vikt 3,3 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,71 ct, ca TCr(I)/SI1, stl 16,75 mm, vikt 3,1 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, ovalfasetterad akvamarin ca 1,15 ct, 14 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW-TCr/P, höjd 18 mm, längd 44 cm, vikt 2,7 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 opaler ca 1,03 ctv, 28 briljantslipade diamanter ca 0,54 ctv, ca TW-TCr/P, höjd 11 mm, stift, vikt 2,6 g.
RING, 18K guld, något barock SouthSea-pärla ca 12,2 mm, 30 åttkantslipade diamanter ca 0,30 ctv, stl 16,5 mm.
RING, 18K vitguld, droppslipad ametist, briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca W-Cr/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 3,4 g.