Avslutad | Klassiska – Lördag 30 januari 2021
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW/VS, vikt 2,1 g, stift.
RING, 18K vitguld, cabochonslipad blå safir, 30 åttkantslipade diamanter ca 0,30 ctv, Stockholm 1960-tal, stl 17,25 mm, vikt 7 g, nagg på safiren.
RING, 18K guld, cabochonslipad safir, 36 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca W/SI, stl 17 mm, vikt 6 g.
ARMBAND, 18K roséguld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TW-W/SI, längd 17.19,5 cm, vikt 1,9 g, 2 diamanter med nagg på kulett.
RING, 18K guld, blå topas ca 2,50 ct, 4 briljanter ca 0,09 ctv, ca W/SI, stl 16,75+ mm, vikt 5,6 g.
RING, vitguld/platina, kuddslipad safir ca 2,5 ct, briljant - och åttkantslipade diamnater ca 1,10 ctv, ca W-Cr/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 5,6 g, en diamant med nagg på kuletten, en mindre diamant är skadad, en mindre diamant är limmad, safiren har två nagg.
COLLIER, 18K vitguld, safir, 162 briljantslipade diamanter ca 3,10 ctv, längd 43 cm, vikt 37,1 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca W/P, stl 21,25 mm, vikt 7,8 g.
ALLIANSRING, 18k vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca W/P, stl 15,75 mm, vikt 5,5 g.
CARMOSÈRING, 18K guld/platina, ovalfasetterad blå safir, 10 gammalslipade diamanter ca 0,6 ctv, TW-TCr(G-I)/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 2,9 g, storleksändrad, safiren har mindre nagg.
RING, 18K guld, blå safir ca 1,85 ct, 14 åttkantslipade diamanter i olika slipningar, ca 0,30 ctv, ca TW-Cr/SI-P, stl 17,5 mm, vikt 6,7 g, nagg på några diamanter.
ALLIANSRING, 14K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca W-Cr/SI, stl 16,5 mm, vikt 2,2 g, en diamant med nag på kulett.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, opaler ca 1,28 ctv, briljantslipade diamanter ca 1,06 ctv, ca W-Cr(H-J)/P, vikt 3,9 g, stift.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, fasetterade ovalslipade safirer ca 1,76 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W-Cr/P, höjd 10 mm, vikt 2,5 g, stift.
ÖRHÄNGEN, 14K guld, 32 briljant- och baguetteslipade diamanter ca 0,96 ctv, TW-Cr(G-J)/VS-SI, 24 fasetterade rubiner, mått ca 2 x 2 cm, stift, vikt 9,8 g, några stenar trasiga.
RING, 18K rodierat guld, 3 briljanter ca 1,53 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, 150 briljanter ca 0,60 ct totalt, ca TW-TCr/VS-P, mycket svaga fattningar, porositet i skenan, stl 16,5 mm, vikt 6,9 g.
DIAMANT, briljantslipad, 0,94 ct, Cr(J)/P1, liten kulettfasett och inneslutning når ytan.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 3 runda fasetterade blå safirer ca 0,62 ctv, 2 briljantslipade diamanter ca 0,31 ctv, ca TCr-TCa/P, stl 17+ mm, vikt 2,8 g.